Stres: wróg czy przyjaciel?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 09:40
- Gdybyśmy wszyscy mieli poczucie jedności z wszechświatem, temat stresu nie pojawiałby się w naszym życiu - mówi w audycji "Dobronocka" dr Tomasz Skalski, filozof.
Audio
  • Zwykły użytkownik ludzkiego ciała nie bardzo potrafi okiełznać stres (Dobronocka/Trójka)
Stres: wróg czy przyjaciel?
Foto: Glow Images/East News

Odpowiedzialność za codzienny stres najłatwiej i bezkarnie zrzucamy na okoliczności, los, Boga czy innych ludzi. - Po naszych przodkach odziedziczyliśmy taką skłonność, żeby rozglądać się nerwowo po otoczeniu i tam szukać źródeł tego, co nam doskwiera - wyjaśnia Tomasz Skalski.
Człowiek pierwotny był raczej ostrożny niż pełen zaufania wobec otaczającego go świata. W toku ewolucji, w człowieku coraz bardziej zaczęła się odzywać ta mniej zwierzęca strona naszego jestestwa. - Dlatego uczestnicząc w dzisiejszym świecie, korzystamy nie tylko z naszych zwierzęcych instynktów, ale też myślimy i interpretujemy - podkreśla gość "Dobronocki" i dodaje, że ta druga część naszego "ja” jest współcześnie istotniejsza.

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>
To ciągłe myślenie, rozpamiętywanie i nieustanne karanie siebie za błędy prowadzi jednak do przewlekłych stanów depresyjnych, apatii i zaburzeń w naszym stanie psychicznym. Tak tworzy się stres, który wtórnie przekłada się na ogólny stan naszego całego organizmu.

Jak współczesny człowiek radzi sobie ze stresem? Czy na stres mamy wpływ tylko my sami, czy może jest on zakodowany w naszych genach? I czy stes może nam w życiu pomóc?

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. Gośćmi Grażyny Dobroń byli Dagmara Skalska, twórczyni projektu "Pozytywna egoistka” i doktor Tomasz Skalski, filozof, pracownik Uniwersytetu Śląskiego.

Audycji "Dobronocka" można słuchać w nocy z niedzieli na poniedziałek między północą a godziną 2.00.

(ah)

Zobacz więcej na temat: Grażyna Dobroń psychologia

Czytaj także

Skandale i celebryci do skansenu. Powstał portal z dobrymi wiadomościami

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 12:15
Panoszący się wszędzie dramat, polityka, celebryckie plotki oraz przygnębiające informacje dotyczące każdej sfery życia ich nie interesują. - Chcemy wypełniać przestrzeń pozytywnymi informacjami - mówi w Trójce Piotr Mistewicz, prowadzący portal dobrewiadomosci.net.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Metamorfozy nie zawsze kończą się dobrze

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 13:40
Nawet jeżeli narzekamy na siebie i decydujemy się pracować nad sobą, to zachodzące zmiany nie zawsze nas cieszą. - Gdy staniemy się już piękne i asertywne, to zastanawiamy się, czy wciąż jesteśmy sobą - mówi doktor Joanna Heidtman, psycholog.
rozwiń zwiń