"Wziąć" czy "wziąść"? Odpowiedź jest tylko jedna

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2015 17:50
W ostatnich dniach w mediach rozpętała się "poprawnościowa burza". Posłanka Krystyna Pawłowicz stwierdziła publicznie, że forma "wziąść" nie jest niepoprawna. Do tej opinii odniosła się nasza ekspertka od języka polskiego.
Audio
  • "Wziąć" czy "wziąść"? Odpowiada Katarzyna Kłosińska (Co w mowie piszczy/ Trójka)
W audycji Co w mowie piszczy? prof. Katarzyna Kłosińska zdradza nam tajemnice polszczyzny (zdjęcie ilustracyjne)
W audycji "Co w mowie piszczy?" prof. Katarzyna Kłosińska zdradza nam tajemnice polszczyzny (zdjęcie ilustracyjne)Foto: StockSnap/pixabay

Dr hab. Katarzyna Kłosińska wspomniała o walce prowadzonej przez panią poseł. - Ta osobliwa walka skazana jest na porażkę, ponieważ jedyną poprawną formą jest forma "wziąć", a nie "wziąść", i to z kilku powodów - powiedziała językoznawczyni i tłumaczyła słuchaczom Trójki, dlaczego tak jest.

Językoznawczyni wyjaśniła również, dlaczego funkcjonują obok siebie nazwy - Stargard i Starogard – i dlaczego na Mazowszu jeździ do Ostrowi, a w Wielkopolsce do Ostrowa.

***

Tytuł audycji: Co w mowie piszczy?
Prowadzą: językoznawca Katarzyna Kłosińska i Robert Kantereit
Data emisji: 28.08.2015
Godzina emisji: 17.20

iwo/ei

Czytaj także

Od jakiego słowa pochodzi wyraz "islam"?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2015 20:47
Językoznawca Katarzyna Kłosińska odpowiadała na kolejne pytania słuchaczy. Tym razem m.in. o islam i "pochylanie się nad problemem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkaniec Rygi to...? A Helsinek?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2015 18:20
Jak nazywamy mieszkańców poszczególnych miast? M.in. takie wątpliwości wyjaśnia językoznawca dr hab. Katarzyna Kłosińska. Okazuje się, że z największa niespodzianka jest w przypadku mieszkańców Oslo...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Imię Maria odpowiednie dla mężczyzny?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 18:20
Dr hab. Katarzyna Kłosińska tłumaczy słuchaczom, jak to się stało, że niektórym mężczyznom nadawano i wciąż nadaje się jako drugie imię Maria. I czy kobieta może mieć na drugie na przykład... Robert?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd się wzięło słowo "kciuk"?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 17:56
Dr Katarzyna Kłosińska tłumaczy słuchaczom również skąd wywodzą się słowa: polec i polegać. Czy można powiedzieć "dlatego, bo"? Jak zastąpić "destynację"?
rozwiń zwiń