X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Wziąć" czy "wziąść"? Odpowiedź jest tylko jedna

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2015 17:50
W ostatnich dniach w mediach rozpętała się "poprawnościowa burza". Posłanka Krystyna Pawłowicz stwierdziła publicznie, że forma "wziąść" nie jest niepoprawna. Do tej opinii odniosła się nasza ekspertka od języka polskiego.
Audio
  • "Wziąć" czy "wziąść"? Odpowiada Katarzyna Kłosińska (Co w mowie piszczy/ Trójka)
W audycji Co w mowie piszczy? prof. Katarzyna Kłosińska zdradza nam tajemnice polszczyzny (zdjęcie ilustracyjne)
W audycji "Co w mowie piszczy?" prof. Katarzyna Kłosińska zdradza nam tajemnice polszczyzny (zdjęcie ilustracyjne)Foto: StockSnap/pixabay

Dr hab. Katarzyna Kłosińska wspomniała o walce prowadzonej przez panią poseł. - Ta osobliwa walka skazana jest na porażkę, ponieważ jedyną poprawną formą jest forma "wziąć", a nie "wziąść", i to z kilku powodów - powiedziała językoznawczyni i tłumaczyła słuchaczom Trójki, dlaczego tak jest.

Językoznawczyni wyjaśniła również, dlaczego funkcjonują obok siebie nazwy - Stargard i Starogard – i dlaczego na Mazowszu jeździ do Ostrowi, a w Wielkopolsce do Ostrowa.

Więcej ciekawostek i porad językowych na kanale moje.polskieradio.pl - "Zabawy z językiem".

Książka dr hab. Katarzyny Kłosińskiej pt. "Co w mowie piszczy?" dostępna jest w internetowym sklepie Polskiego Radia >>>

***

Tytuł audycji: Co w mowie piszczy?
Prowadzą: językoznawca Katarzyna Kłosińska i Robert Kantereit
Data emisji: 28.08.2015
Godzina emisji: 17.20

iwo/ei

Czytaj także

Od jakiego słowa pochodzi wyraz "islam"?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2015 20:47
Językoznawca Katarzyna Kłosińska odpowiadała na kolejne pytania słuchaczy. Tym razem m.in. o islam i "pochylanie się nad problemem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkaniec Rygi to...? A Helsinek?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2015 18:20
Jak nazywamy mieszkańców poszczególnych miast? M.in. takie wątpliwości wyjaśnia językoznawca dr hab. Katarzyna Kłosińska. Okazuje się, że z największa niespodzianka jest w przypadku mieszkańców Oslo...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Imię Maria odpowiednie dla mężczyzny?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 18:20
Dr hab. Katarzyna Kłosińska tłumaczy słuchaczom, jak to się stało, że niektórym mężczyznom nadawano i wciąż nadaje się jako drugie imię Maria. I czy kobieta może mieć na drugie na przykład... Robert?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd się wzięło słowo "kciuk"?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 17:56
Dr Katarzyna Kłosińska tłumaczy słuchaczom również skąd wywodzą się słowa: polec i polegać. Czy można powiedzieć "dlatego, bo"? Jak zastąpić "destynację"?
rozwiń zwiń