„Radziecki”, „sowiecki”

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2010 11:01
Czy przymiotników „radziecki” i „sowiecki” można używać zamiennie? Odcinek o tym, jak nasz stosunek do rzeczywistości wpływa na język.
Audio
Zobacz więcej na temat: ZSRR

Czytaj także

„Sławny”, „słynny”, „osławiony”, „sławetny”

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2010 10:22
Czym się różni „sławny” od „osławionego” i „sławetnego”? Odcinek o pochodzeniu, znaczeniu i zakresie użycia przymiotników związanych ze sławą, niekoniecznie dobrą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Nieboszczyk"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2010 10:53
Czy jest choć cień prawdy w żarcie o „deszczyku” i „nieboszczyku”? Jaki związek ma „nieboszczyk” z „nieborakiem”? Odcinek o pochodzeniu słowa „nieboszczyk”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obniżki cen w „Ikei” i w „Geancie”

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2010 10:22
Odcinek o nagannym zwyczaju nieodmieniania nazw zagranicznych firm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Audyt”, „audytor”

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2010 10:54
Dlaczego jedyną poprawną formą jest „audyt”, „audytor” (a nie: „audit”, „auditor”)? Odcinek o wyrazach zapożyczonych, których „oryginalne” odpowiedniki zawierają połączenie liter „di”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Na Węgry”, „Do Chorwacji”, „Do Dominikany”

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2010 10:32
Dlaczego jeździmy „do Chorwacji”, a nie „na Chorwację”; „do Dominikany”, a nie „na Dominikanę”? Odcinek o wyrażeniach zawierających nazwy państw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Austria”, „dinozaur”, „hydraulik” itp. oraz „nauka”

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2010 10:45
Jak wymawiamy „u” w wyrazie „dinozaur”, a jak – w „nauce”? Odcinek o dwóch sposobach wymowy „u” po samogłosce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Świat”, „śnieg”, „cześć”

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2010 13:34
Dlaczego niektórzy, szczególnie w rozmowach z dziećmi, mówią „swiat”, „snieg”, „czesc” zamiast „świat”, „śnieg”, „cześć”? Odcinek o nieznośnej manierze językowej niektórych Polaków (a raczej: Polek).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dublin"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2010 12:39
Jak w języku polskim wymawia się nazwę "Dublin"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

„W województwie zachodniopomorskim” – „w Zachodniopomorskiem”

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2010 15:28
Czym różnią się wyrażenia typu „w zachodniopomorskim”, „w mazowieckim” od wyrażeń typu „w Zachodniopomorskiem”, „w Mazowieckiem”?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ale dziś gorąc!

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2010 08:00
Co może drażnić w zdaniach "Ale dziś gorąc!", "Jutro będą wysokie temperatury", "W wakacje były ładne pogody"? Odcinek o słowach meteorologicznych.
rozwiń zwiń