„Niemce” – „jadę do Niemiec” czy „jadę do Niemców”

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2010 13:10
Jak się odmienia nazwa miejscowości „Niemce”? Czym się ona różni od nazwy kraju leżącego na zachód od Polski?
Audio

 Dlaczego dziś mówimy „byłem w Niemczech, we Włoszech i na Węgrzech”, choć współczesną końcówką miejscownika jest „-ach”, nie „-ech”? Odcinek o nazwie „Niemce” i o dawnych formach innych nazw.

 

 
Zobacz więcej na temat: Niemcy POLSKA Włochy

Czytaj także

„Kopię”, „łapię”, „grzebię”, „łamię”

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2010 14:10
Dlaczego w niektórych regionach Polski mówi się „kope”, „łape”, „grzebe”, „łame” zamiast „kopię”, „łapię”, „grzebię”, „łamię”? Odcinek o zaniku miękkości głosek „pi”, „bi”, „mi” przed końcówką 1. osoby liczby pojedynczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Trzeci sezon serialu”

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2009 14:10
Odcinek o dziwacznym użyciu słowa „sezon”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Dziś”, „dzisiaj”, „dzisiejszy”, „w dniu dzisiejszym”, „na dzień dzisiejszy”

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2009 14:10
Odcinek o pochodzeniu słów „dziś”, „dzisiaj”, „dzisiejszy” oraz o poprawności wyrażeń „w dniu dzisiejszym”, „na dzień dzisiejszy”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Macocha, pasierb

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2010 14:10
Skąd się wzięło słowo „macocha” i czy jest jego „sympatyczniejszy” odpowiednik? Skąd pochodzi słowo „pasierb”?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co w mowie piszczy?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2009 14:10
Jak rozszyfrować zdanie „Urodzony Jan, niegdy Tomasza Nienałtowskiego syn, Dóbr Gołębi i innych zdrów będąc na ciele i umyśle dobrowolnie, jawno i oczewisto zeznał […]”? Odcinek o słowach „niegdy”, „niegdzie”, „niekędy”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Poprawny” i „prawidłowy”

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2009 14:10
Czy jakaś forma lub odpowiedź na pytanie są „poprawne” czy „prawidłowe”? Odcinek o przymiotnikach „poprawny” i „prawidłowy”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Dizajn”, „dizajnerski”, „dizajner”

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2009 14:10
Odcinek o słowach „design” – „dizajn”, „designerski” – „dizajnerski”, „designer” – „dizajner”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Judzić”, „Judasz”

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2010 11:49
Czy czasownik „judzić” ma związek z Judaszem? Odcinek o pochodzeniu czasownika „judzić” oraz imienia „Judasz”
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Radziecki”, „sowiecki”

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2010 11:01
Czy przymiotników „radziecki” i „sowiecki” można używać zamiennie? Odcinek o tym, jak nasz stosunek do rzeczywistości wpływa na język.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Iść pieszo”, „fakt autentyczny”, „mimika twarzy”, „powtarzać raz jeszcze” i inne

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2010 11:44
Dlaczego „fakt autentyczny” jest błędny? Czy tak samo jak „akwen wodny” należy oceniać „chodzenie pieszo” i „młodą dziewczynę”?
rozwiń zwiń