Czy nazwa "Niderlandy" jest prawidłowa?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 17:40
– Sprawa jest zagadkowa. Tydzień temu media obiegła wiadomość, że władze Niderlandów wydały oświadczenie, by właśnie tej nazwy używać w kontekście ich państwa, a wszystko to w związku ze złymi konotacjami nazwy Holandia – mówi prof. Katarzyna Kłosińska.
Audio
  • Holandia, Niderlandy, czy Królestwo Niderlandów? (Co w mowie piszczy?/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Olena Z

Rząd w Hadze ustanowił nową nazwę swojego kraju. Od 2020 roku Holandia to już Niderlandy. Zmiana nazwy będzie kosztować budżet państwa 200 tys. euro.  Projekt zmiany nazwy kraju został przygotowany przez rząd w Hadze w pierwszych miesiącach ubiegłego roku i zatwierdzony w październiku. Od 1 stycznia nazwa "Holandia" przestała oficjalnie istnieć. Nowa nazwa kraju to Niderlandy. 

Jak tłumaczą władze Niderlandów nowa nazwa ma przede wszystkim zmienić postrzeganie kraju i przestać kojarzyć się z prostytucją i narkotykami. Turyści odwiedzający bowiem niderlandzkie państwo kojarzą kraj nie tylko jako raj dla rowerzystów, ale też jako mekkę dla wszystkich spragnionych używek. Dotychczasowa nazwa "Holandia" była też często kojarzona z dzielnicą czerwonych latarni w Amsterdamie. 

Rząd w Hadze chce, aby nazwa kraju kojarzyła się z wiatrakami, które od wieków wykorzystywane są w kraju do mielenia ziaren zboża i oszuszania podmokłych terenów, a także z bujnie kwitnącymi tulipanami, oraz z rowerami, które są bardzo popularnym środkiem lokomocji w Amsterdamie.

– Holandia jest wciąż jedyną nazwą zalecaną przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych i ja pozostałabym przy niej – ocenia językoznawczyni. 

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której prof. Katarzyna Kłosińska odpowiada również na pytanie:

  • jaka jest forma żeńska słowa "coach"?

***

Tytuł audycji: Co w mowie piszczy?
Prowadzi: prof. Katarzyna Kłosińska
Data emisji:
10.01.2020
Godzina emisji: 17.22

IAR/ml/gs

Czytaj także

"Autonaprawa", czyli naprawa samego siebie?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 18:00
– Cząstka "auto" wskazuje, że coś dzieje się samo, że ktoś coś robi sam. Stąd autoportret, czyli portret samego siebie, autodestrukcja i tak dalej. Takie znaczenie ma też w słowie "auto", bo przecież powstało ono jako skrót wyrazu "automobil" – przypomina prof. Katarzyna Kłosińska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy słowo "sojusznik" to inaczej "wspólnik we krwi"?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 17:30
– Jeżeli przedrostek "so-" oznacza w języku rosyjskim wspólnotę, a "jucha" to krew, to czy dosłowne znaczenie słowa "sojusznik" będzie brzmiało "wspólnik we krwi"? – zastanawia się nasza słuchaczka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd pochodzi przymiotnik "nobliwy"?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 17:30
Jeden z naszych Słuchaczy, oglądając transmisję z wręczenia Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla, usłyszał, że pisarka wyglądała "nobliwie", gdy odbierała medal. Czy ten wyraz ma związek z nazwiskiem fundatora nagrody, Alfredem Noblem?
rozwiń zwiń