Adaptować czy adoptować?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2010 11:37
Czym się różni „adaptowanie” i „adoptowanie”? Odcinek o dwóch często mylonych słowach.
Audio

Czytaj także

„Socjologowie” – „socjolodzy”, „bohaterowie” – „bohaterzy”

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2010 14:10
Odcinek o formach typu „socjologowie”, „kardiologowie”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Pizza Riga! Jak u mamy, panie kapitanie!”

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2010 10:10
„Pizza Riga! Jak u mamy, panie kapitanie!”. Odcinek o „kulinarnych” skojarzeniach nazwy Ryga oraz o tym, co niesie wyrażenie jak u mamy, czyli o bezsensowności pewnego sloganu reklamowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszem wobec

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2010 10:10
Dlaczego ogłaszamy coś „wszem wobec”, a nie – jak się często słyszy – „wszem i wobec”? Odcinek o dawnych słowach „wszem” oraz „wobec”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co w mowie piszczy?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2009 14:10
Czy jedyną poprawną formą daty jest „29. września 2009”? Odcinek o formie nazwy miesiąca w dacie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co w mowie piszczy?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2009 14:10
Czym się różni wyraz „gros” w zdaniu „Gros ludzi wyjechało na wakacje” od słowa „gros” w zdaniu „W koszu był gros jabłek”? Odcinek o współczesnym „gros” i zapomnianym już „grosie”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Pani psycholog” czy „psycholożka”?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2010 14:10
Odcinek o nierozwiązywalnym konflikcie między zwolennikami tworzenia żeńskich nazw zawodów, stanowisk itp. („psycholożka”, „socjolożka”, „językoznawczyni”, „pilotka”, „ministerka” itp.) a tymi, którzy chcą stosować w tej funkcji nazwy męskie („pani psycholog”, „pani socjolog”, „pilot”, „językoznawca” itp.).
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Rzeczpospolita”

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2010 10:10
Jak brzmi mianownik nazwy naszego państwa oraz jak się ją odmienia? Jak się odmienia nazwę dziennika „Rzeczpospolita”? Odcinek o słowie „Rzeczpospolita”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Nerwy”, „rodzynki”, „kluski” , „pomarańcze”

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2010 11:06
Dlaczego jedyną poprawną formą jest „nie mam nerwów” (a nie: „nie mam nerw”)?
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Iść pieszo”, „fakt autentyczny”, „mimika twarzy”, „powtarzać raz jeszcze” i inne

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2010 11:44
Dlaczego „fakt autentyczny” jest błędny? Czy tak samo jak „akwen wodny” należy oceniać „chodzenie pieszo” i „młodą dziewczynę”?
rozwiń zwiń