"Rok szkolny", ale czy "roków szkolnych"?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 17:28
– Słowo "roków" może zastanawiać, bo liczbą mnogą rzeczownika "rok" jest rzeczownik "lata", a jeszcze ciekawsze jest to, że wyrażenia "rok szkolny" czy "rok akademicki" na ogół nie występują w liczbie mnogiej – mówi prof. Katarzyna Kłosińska.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Brian A Jackson

Posłuchaj
05:54 _PR3_AAC 2020_07_17-17-22-03.mp3 Dlaczego "lata" a nie "roki"? (Co w mowie piszczy?/Trójka)

 

Jak podkreśla językoznawczyni, dawniej istniała forma "roki".  Wówczas ten "rok" znaczył co innego niż obecnie. "Rok" pochodzi od czasownika "rzec". "Rokami" nazywano między innymi rozprawy sądowe, odnoszono je do czegoś, co zostało umówione i na jak długo zostało umówione  podkreśla Katarzyna Kłosińska.

Kiedy i dlaczego rok stał się rachubą czasu, oznaczającą 12 miesięcy? Czy rzeczownik "lata" ma coś wspólnego z najcieplejszym okresem w  nomen omen  roku?

Zapraszaszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której odpowiadamy również na pytanie, czy przymiotnik "węgielny" (jak w określeniu "kamień węgielny") pochodzi od rzeczownika "węgiel".

***

Tytuł audycji: Co w mowie piszczy?
Prowadzi: prof. Katarzyna Kłosińska
Data emisji:
 17.07.2020
Godzina emisji: 17.22

mk

Czytaj także

Dlaczego złoto nazywane jest kruszcem?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 20:07
– W XVI wieku było takie powiedzenie, że ktoś się kruszcami żywi, co oznaczało, że po prostu utrzymuje się z górnictwa – opowiada prof. Katarzyna Kłosińska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pic na wodę, fotomontaż", czyli?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 17:28
– Przypomnijmy, co to oznacza. To oszustwo, bujda. Coś, co ma na nas wywrzeć wrażenie, choć w rzeczywistości jest byle czym – przypomina prof. Katarzyna Kłosińska.
rozwiń zwiń