Cztery fazy rozwoju osobowości

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 13:46
Rozwijamy się przez całe życie, to proces dynamiczny. Stale dokonują się zmiany zachowań i zmiany strukturalne w psychice człowieka. Wielu badaczy próbuje to nazwać i określić po swojemu. Jedna z teorii głosi, że w życiu przechodzimy cztery fazy rozwoju osobowości.
Audio
  • Cztery fazy rozwoju osobowości (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
Cztery fazy rozwoju osobowości
Foto: Glow Images/East News

Jak mówiła Grażyna Dobroń pierwszą fazą jest "buntownik". Gdy dziecko poznaje świat, mówi: chcę, muszę mieć. Na tym etapie nie ma żadnych reguł. Potem następuje "wojownik". Wtedy szuka się własnej tożsamości. Ma się pomysł na życie i uważa, że chce się budować nowy, lepszy świat. Patent na niego jest jedyny i niepowtarzalny. Następny jest "adaptator", który potrafi kreować nowe rzeczy, ale widzi już pewne ograniczenia. Ten etap przeżywamy po 30. roku życia. Ostatnią fazą jest "reformator". Osoba dojrzała wewnętrznie, ma doświadczenie, wewnętrzną mądrość i zgodę na to, co jest.

- Warto się zastanowić, w którym miejscu jesteśmy teraz, jakie są nasze doświadczenia. Na każdym etapie są inne problemy, które moją nas czegoś nauczyć - mówiła autorka audycji "Instrukcja obsługi człowieka".

Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Zdaniem coacha Małgorzaty Klimczyk, kiedy podążamy za swoim etapem rozwoju, wewnętrznie nie buntujemy się na to, co on przynosi. Płynnie możemy przejść przez wszystkie cztery fazy. Gdy zaczynamy się sprzeciwiać, to niekoniecznie dojdziemy do tego fazy "adaptatora". - Ten cykl jest także charakterystyczny dla firm, na przykład rodzinnych. To się nazywa sukcesja. Przekazywanie następnemu pokoleniu pałeczki w sztafecie, z całą mądrością i dobrobytem, który został stworzony - dodaje.

 

Na "Instrukcję obsługi człowieka" zapraszamy od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15.

(mp)

Czytaj także

Andrzej Bubrowiecki o sekretach sukcesu: relaks i salami

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 15:25
- To wcale nie kolejne osiągnięcia przyniosą nam szczęście, ale raczej poczucie szczęścia da nam siłę do kolejnych sukcesów - mówił w Trójce pedagog Andrzej Bubrowiecki, autor poradnika "Liczy się efekt. Jak pobudzić swoją produktywność".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po co nam medytacja?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2014 17:00
W stacjach warszawskiego metra pojawiły się billboardy przedstawiające kobietę w lotosie i napis o treści mniej więcej takiej: "Medytacja jest lepsza od antydepresantów". Medytować mogą zatem nie tylko buddyści, jogini i mnisi w klasztorach kontemplacyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak poradzić sobie z pytaniem: co ze mną jest nie tak?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 12:35
Każdy z nas zadał sobie kiedyś to pytanie. Jednak najtrudniej jest wtedy, gdy zmagamy się z nim codziennie. W którym momencie naszego życia pojawia się to pytanie? Dlaczego czasem ciągnie się za nami przez całe życie? Próbowaliśmy o tym opowiedzieć w audycji "Dobronocka".
rozwiń zwiń