Co powinny jeść maluchy, by były zdrowe i silne?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co powinny jeść maluchy, by były zdrowe i silne?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

- Przede wszystkim pozwólmy dziecku popróbować - mówi gość radiowej Trójki autorka książki "Zdrowy maluch", Magdalena Sikoń.

Posłuchaj

Jak zadbać o zdrowie dzieci? (Trójka/Instrukcja obsługi człowieka)
+
Dodaj do playlisty
+

Rodzice otyłych dzieci martwią się o ich zdrowie, ponieważ wiedzą, że nadwaga zwiększa ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób. A często wystarczy po prostu przyjrzeć się temu, co dajemy do jedzenia naszym pociechom, zrobić swoisty rachunek sumienia.

/

Rady, jak skomponować dietę odpowiednią dla dzieci lub jak ją wzbogacić o zdrowe produkty, takie jak warzywa czy owoce, znajdziemy w wydanej niedawno pozycji "Zdrowy maluch. Poradnik żywieniowy dla rodziców" .
Autorkami książki są Magdalena Sikoń, wegetarianka od 10 lat i redaktor naczelna portalu WegeMaluch.pl oraz dietetyk dyplomowany Monika Skowron. Nad procesem powstawania publikacji czuwał także prof. Janusz Książyk - kierownik Kliniki Pediatrii i Żywienia Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Dieta zaproponowana przez autorki opiera się produktach roślinnych i nabiale. Jest właściwa dla dziecka w wieku od sześciu miesięcy do trzech lat.
- W książce znajdziemy informacje o tym, kiedy należy do jadłospisu maluszka wprowadzać poszczególne produkty. Każdy pokarm wprowadzamy do diety stopniowo i obserwujemy reakcje. Każdy człowiek - zarówno mały, jak i duży - jest inny. Jedna rzecz może dziecku przypasować od razu, do innej będzie się przekonywać dłużej - tłumaczy gość audycji "Instrukcja obsługa człowieka" w Trójce, Magdalena Sikoń.

galaktyka.com.pl
galaktyka.com.pl

 

Jak podkreśla rozmówczyni Grażyny Dobroń , przede wszystkim pozwólmy dziecku popróbować, zdecydować, co chce zjeść. Nie należy też synkowi czy córeczce niczego radykalnie zakazywać. Nic się nie stanie jeśli maluch zje od czasu do czasu serek waniliowy, który nie jest może najzdrowszy, ale mu smakuje. Warto też pamiętać, że dziecko obserwuje rodziców. Jeśli ci męczą się nad talerzem z kaszą i warzywami to jest duża szansa, że ono też zareaguje negatywnie na widok marchewki z groszkiem.

W środę, 12 lutego, będzie można spotkać się i porozmawiać z Magdaleną Sikoń w Empiku Junior w Warszawie (godz. 18).

"Instrukcję obsługi człowieka" zapraszamy od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15.
(kk/ei)

Polecane