X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zalety niskoprzetworzonych produktów roślinnych

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 12:19
Układ odpornościowy jest w jelitach, dlatego ważne jest to, co jemy. Jeśli spożywamy to, co nam się podoba, na co mamy ochotę czy co pokazują reklamy, to wcześniej czy później zaczynamy chorować. U coraz większej liczby ludzi organizm sam siebie zaczyna atakować.
Audio
  • Zalety niskoprzetworzonych produktów roślinnych (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
Zalety niskoprzetworzonych produktów roślinnych
Foto: sxc.hu

Według Małgorzaty Desmond, dietetyczki i specjalistki medycyny żywienia, u osób z predyspozycją genetyczną pewne pokarmy i przede wszystkim gluten, który znajduje się w pszenicy, życie, jęczmieniu,  orkiszu i owsie wpływa na to, że tworzą się w jelitach szczeliny, których tam nie powinno być. - Komórki przestają ściśle do siebie przylegać, przez szczeliny przedostają się do naszej krwi różne niestrawione części pokarmów, produkty metabolizmu bakterii - mówi gość Grażyny Dobroń.

Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Jej zdaniem organizm zaczyna reagować nie tak, jak powinien. - Pewne produkty stymulują powstawanie  bardziej prozapalnych bakterii, które mówią naszemu układowi immunologicznemu "atakuj". Pewne produkty sprawiają, że powstają bakterie przeciwzapalne. Duża ilość niskoprzetworzonych produktów roślinnych w diecie sprzyja tworzeniu się korzystnej flory jelitowej. Taka dieta jest zbilansowana, nie ma w niej niedoborów wapnia czy żelaza, nie daje także żadnych efektów ubocznych - twierdzi.
Na "Instrukcję obsługi człowieka" zapraszamy od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15.

(mp)

Czytaj także

Dieta Ornisha - co jeść, żeby skutecznie walczyć z cholesterolem?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 11:49
Prof. Dean Ornish to amerykański kardiolog, który opracował 13-tygodniowy program żywieniowy oparty głównie na wegetarianizmie, małej ilości tłuszczu i ćwiczeniach. Efekty stosowania tej diety zaskoczyły nawet lekarzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po co nam oczyszczanie organizmu?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2014 15:30
Żeby utrzymać zdrowie w dobrym stanie, w równowadze muszą być: gospodarka wodna, elektrolityczna i równowaga kwasowo-zasadowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sposób na wypadanie włosów? Wapno, magnez, odkwaszenie organizmu

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 15:49
Włosy coraz częściej przerzedzają się nam w młodym wieku. Są łamliwe, końcówki się rozdwajają. Wiele osób traci je. Ten problem może dotyczyć wszystkich. Tłumaczymy to genami, jednak to nie jest jedyny i nie najważniejszym powód.
rozwiń zwiń