Japonia: stuletnia kobieta chodząca po drzewach to nic dziwnego

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 14:00
- Dieta Japończyków ma ogromne znaczenie, ale o samopoczuciu dziewięćdziesięciolatków z Okinawy decyduje ruch - mówi Małgorzata Waluszewska.
Audio
  • Stuletnia pani chodząca po drzewach to w Japonii nic dziwnego (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
Japończycy, nawet ci najstarsi są bardzo wysportowani
Japończycy, nawet ci najstarsi są bardzo wysportowani Foto: EPA/MICHAEL REYNOLDS

Wśród 127 milionów Japończyków, 50 tysięcy to osoby, które świętowały już setne urodziny. Na samej Okinawie żyje prawie 400 stulatków. Co jest ich tajemnicą, próbowała się dowiedzieć Małgorzata Waluszewska, autorka książki "Meta dieta”.
- Oni wiodą po prostu proste życie - mówi Małgorzata Waluszewska w rozmowie z Grażyną Dobroń. - Wstają rano, jedzą rybę z warzywami, idą do ogródka, wchodzą na drzewa, sprzątają małą miotełką ulicę i tańczą przy tym - podkreśla gość "Instrukcji obsługi człowieka”.

Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>
Autorka dodaje, że osoby starsze zajmują w japońskich rodzinach szczególne miejsce. Są obdarzane ogromnym szacunkiem. - Do nich przychodzi się po porady dotyczące diety czy psychologii, a starsze panie są takimi lokalnymi doradcami, bo cenione są nie tylko w rodzinie, ale i okolicy, w której mieszkają. 
Dlaczego w Japonii żyje tak wielu stulatków? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Na "Instrukcję obsługi człowieka" zapraszamy od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15.

(ah/mk)

Zobacz więcej na temat: emerytura Japonia psychologia