Jak żyć długo i zdrowo? Tajemnice stulatków

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 15:58
Stulatkowie z Kostaryki dbają o to, by zawsze mieć co robić. Ich rówieśnicy z Sardynii dużo się śmieją. Starsi ludzie mieszkający na Okinawie starają się ograniczać wielkość posiłków. Co jeszcze robią?
Audio
  • Jak żyć długo i zdrowo? (Trójka/Instrukcja obsługi człowieka)
Jak żyć długo i zdrowo? Tajemnice stulatków
Foto: mengel/sxc.hu/cc

Specjalista od długowieczności, Dan Buettner, chciał napisać dla magazynu "National Geographic" artykuł o życiu stulatków na japońskiej wyspie Okinawa. Szukając uzasadnienia dla swojego pomysłu odkrył, że na świecie istnieje kilka - jak sam je określił - "niebieskich stref", czyli miejsc, w których ludzie żyją bardzo długo. A są to: włoska Sardynia, Loma Linda w Kalifornii (USA), Nicoya na Kostaryce i grecka Ikaria. Co sprawia, że mieszkańcy tych obszarów żyją nierzadko ponad sto lat i cieszą się dobrym zdrowiem do końca swoich dni?
Na Okinawie wszyscy starsi ludzie przed zjedzeniem posiłku mówią: "hara hachi bu", czyli "jedz aż będziesz pełny w 80 procentach". Mieszkają wraz ze swoją rodziną, ale czas spędzają również na zajęciach ze swoimi rówieśnikami w różnego rodzaju klubach seniora. Robią wszystko, by zachować zdrowie, m.in. stosują wyhodowane przez siebie zioła (estragon na trawienie, imbir na rozproszenie zaległości i kurkumę na wątrobę, śledzionę i trzustkę).
Tydzień temu o zwyczajach stulatków na Okinawie opowiadała w audycji "Instrukcja obsługi człowieka" Małgorzata Waluszewska, autorka książki "Meta dieta”.

"Postaw na rodzinę" - to sekret długowieczności Sardyńczyków. Mieszkańcy tej wyspy na Morzu Śródziemnym spędzają też dużo czasu na zewnątrz, pośród znajomych. Ważnym elementem towarzyskich spotkań jest wspólne głośne śmianie się.

Dekalog kalifornijskich stulatków, którzy należą do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego brzmi: zadbaj o swoje BMI (wskaźnik masy ciała), raz w tygodniu skup się na Bogu, rodzinie, przyjaciołach i naturze, angażuj się w akcje charytatywne i rób wszystko, by czuć się potrzebnym. Siła długowiecznych Kalifornijczyków pochodzi z dawania czegoś od siebie.
Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Wiekowych mieszkańców Kostaryki wyróżnia silne poczucie celu. Żyją w rodzinach wielopokoleniowych, ale starają się znaleźć także przestrzeń tylko dla siebie, czas na medytację i odpoczynek w słońcu. Dbają też o to, by zawsze mieć co robić.
Sekret długowieczności stulatków z Ikarii jest prosty: to stosowanie się do jednej z odmian diety śródziemnomorskiej z drzemkami i postami. A więzi rodzinne i utrzymywanie dobrych relacji z przyjaciółmi jest dla nich tak samo ważne jak kozie mleko i zioła.

Na "Instrukcję obsługi człowieka" zapraszamy od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15.

(kk, gs)

Czytaj także

Stuletnia Pani Isia i jej sposób na długowieczność

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 10:00
Zaśpiewanie tej jubilatce "sto lat" byłoby niewątpliwym nietaktem. W tym roku bowiem obchodziła swoje setne urodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Japonia: stuletnia kobieta chodząca po drzewach to nic dziwnego

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 14:00
- Dieta Japończyków ma ogromne znaczenie, ale o samopoczuciu dziewięćdziesięciolatków z Okinawy decyduje ruch - mówi Małgorzata Waluszewska.
rozwiń zwiń