Wyrwij się z klatki myślowych schematów

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 13:25
- Nie wszystkie problemy da się rozwiązać dzięki logice - przypomina filozof dr Tomasz Skalski. Czasem potrzebna jest zmiana naszego toku rozumowania.
Audio
  • Filozof dr Tomasz Skalski o wyjściu poza schemat dotychczasowego myślenia (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
Wyrwij się z klatki myślowych schematów
Foto: Glow Images/East News

Gdyby nie (pozornie nielogiczne) porzucanie rozwiązań, które dobrze znamy, nie byłoby wynalazków i nowych technologii. Ale filozof dr Tomasz Skalski uważa, że dzięki wyjściu poza schematy myślowe można też rozwiązać wiele problemów życia codziennego.

- Na ogół szukamy źródeł ograniczeń naszego życia na zewnątrz. To jest pierwsza pułapka, w którą wpadamy. Okazuje się bowiem, że autorami tych klatek jesteśmy w większości my sami - wyjaśnia Skalski. - Stwarza je nasz umysł w sposób niezauważalny dla nas, nakładając ograniczenia na rzeczywistość, których być może tam nie ma - dodaje ekspert.

Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Jego zdaniem każdy problem naszego życia bierze się z wewnętrznej sprzeczności. - Bardzo nam zależy na efektywności pracy, ale jednocześnie chcielibyśmy dobrze odpoczywać i mieć spokojne życie. Szefom zależy, żeby pracownicy ciężko pracowali, ale zależy im też na dobrych relacjach z podwładnymi - tłumaczy.

Dr Skalski obrazując omawiany problem przywołuje buddyjską przypowieść o mistrzu, który zadał uczniowi zagadkę o gęsi zamkniętej w butelce. Młodzieniec miał odpowiedzieć, jak bezpiecznie wyjąć gęś nie uśmiercając jej. Oczywiście jest to niemożliwe, gdy kierujemy się typowym tokiem myślenia. - Ta opowieść służy temu, by wyjść z własnej klatki oraz by zrozumieć, że nie wszystkie problemy da się rozwiązać dzięki logice. Jedyna droga, to wyjść poza własne schematy myślenia - zachęca filozof.

Jak zatem radzić sobie z problemami? - Jeśli uzyskamy, dzięki pracy nad sobą, bardziej panoramiczne spojrzenie, to pozorne sprzeczności okazują się dwiema stronami tego samego medalu - wyjaśnia gość Trójki. Ma to zastosowanie w codziennych sytuacjach. - Zamiast na siłę oddzielać dom od pracy mogę poszukać takiej pracy, w której będę mógł harmonijnie funkcjonować, która nie będzie mi przeszkadzać w życiu rodzinnym - wyjaśnia Tomasz Skalski. Dodaje jednak, że potrzebna jest tu gotowość do zmian. - Jeśli uznamy, że to co robimy, jest dla nas jedyną szansą, to pakujemy się do butelki, z której nie ma wyjścia.

Dr Tomasz Skalski będzie także gościem w poniedziałkowym Klubie Trójki o 21.05.

Na "Instrukcję obsługi człowieka" zapraszamy od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15.

Rozmawiała Grażyna Dobroń.

(bk, ei)

Czytaj także

Jak poradzić sobie z pytaniem: co ze mną jest nie tak?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 12:35
Każdy z nas zadał sobie kiedyś to pytanie. Jednak najtrudniej jest wtedy, gdy zmagamy się z nim codziennie. W którym momencie naszego życia pojawia się to pytanie? Dlaczego czasem ciągnie się za nami przez całe życie? Próbowaliśmy o tym opowiedzieć w audycji "Dobronocka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cztery fazy rozwoju osobowości

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 13:46
Rozwijamy się przez całe życie, to proces dynamiczny. Stale dokonują się zmiany zachowań i zmiany strukturalne w psychice człowieka. Wielu badaczy próbuje to nazwać i określić po swojemu. Jedna z teorii głosi, że w życiu przechodzimy cztery fazy rozwoju osobowości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poświęćmy sobie i swoim emocjom trochę czasu

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 12:54
Od dwóch tygodni walentynkowe gadżety są w każdym sklepie. W piątek każdy czeka na uśmiech, spotkanie, miłą rozmową, a może nawet truskawki maczane w czekoladzie. Osoby w starszym wieku też w okolicach walentynkowego święta składają sobie życzenia i umawiają się na ciastko i kawę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz być lepszym? Zacznij dbać o siebie!

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 13:40
- Aby dobrze wykonywać swój zawód, niezależnie od tego czym się trudnimy, warto myśleć na początku o sobie - mówi Jadwiga Kutowa, współzałożycielka działającego w Michałowicach Teatru Naszego.
rozwiń zwiń