X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Entuzjasta pracy czy pracoholik? Sprawdź, kim jesteś

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 14:12
Wielu młodych ludzi zostaje w pracy po godzinach, choć nie ma aż tylu obowiązków. Chcą pokazać, że poświęcają się dla pracodawcy. Kiedy staje się to niebezpieczne?
Audio
  • Psycholog dr Ewa Jarczewska-Gerc o tym, kiedy możemy mówić o pracoholizmie (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
Praca
PracaFoto: East News/Glow Images

Jak podkreśla psycholog dr Ewa Jarczewska-Gerc, nie każdy, kto dużo pracuje to pracoholik. Są też entuzjaści pracy, którzy po prostu realizują się zawodowo. - Z pracoholizmem mamy do czynienia wówczas, kiedy jesteśmy zdenerwowani, boli nas głowa, bo powinniśmy pracować a nie siedzieć gdzieś na leżaku - wyjaśnia.

- U osób, które mają rys pracoholika jest pewna dysfunkcja w sferze samooceny. O ile nasza globalna samoocena jest w znacznej mierze wyznaczana przez sferę zawodową, o tyle ważne są też inne sfery - tłumaczy Jarczewska-Gerc. - U pracoholika ta samoocena jest w 100 procentach zbudowana na bazie zadań zawodowych i jest ona podatna na wahnięcia. Ona nawet może być wysoka, ale w momencie, gdy cokolwiek nam źle idzie, ona leci w dół i towarzyszy temu cierpienie, może nawet depresja - dodaje.

Z tego powodu pracoholicy wcale nie są dobrymi pracownikami. Stale towarzyszą im lęk przed porażką, niepokój i złe emocje. To może odbić się na zdrowiu.

Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Znalezieniu równowagi między życiem zawodowym i osobistym służy dziedzina określana jako work-life balance. Wywodzi się ona z obserwacji, jakich dokonano w latach 70. i 80. w USA. Zauważono wtedy, że mimo coraz dłuższego czasu spędzanego przez ludzi w pracy, ich wydajność wcale nie rośnie. Wręcz przeciwnie - ich stan zdrowia zaczął się pogarszać i częściej chodzili na zwolnienia. Zaczęto więc szukać sposobu na znalezienie złotego środka między dwoma ważnymi sferami życia.

- Ta równowaga między pracą i życiem osobistym nie polega wcale na tym, że o godzinie 17 wyłączam komputer, wychodzę i mnie nic nie obchodzi - wyjaśnia dr Ewa Jarczewska-Gerc.

Jak zaznacza, to bardziej umowa z pracodawcą, że pozwoli on kobiecie wyjść wcześniej z pracy, gdy zachoruje jej dziecko, a z kolei przy ważnym projekcie ona zostanie po godzinach, nie domagając się dodatkowej gratyfikacji.

Jak wskazuje psycholog, osobom, które są w pracy zdenerwowane pomaga zazwyczaj trening, jak radzić sobie ze stresem. W przypadku prawdziwego pracoholizmu konieczna jest terapia.

Na "Instrukcję obsługi człowieka" zapraszamy od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15.

Rozmawiała Grażyna Dobroń.

bk/mp

Czytaj także

Wypalenie zawodowe, czyli dlaczego bizneswoman w garsonce płacze

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2014 15:55
- Nasz organizm jest czasami mądrzejszy niż umysł i daje wyraźne znaki, kiedy nie jest w stanie znieść większego obciążenia. Dochodzi wtedy do zasłabnięć, czy bezradnego płaczu. To bardzo ważny sygnał alarmowy – mówiła w Trójce Agnieszka Staroń, trener biznesowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Bubrowiecki o sekretach sukcesu: relaks i salami

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 15:25
- To wcale nie kolejne osiągnięcia przyniosą nam szczęście, ale raczej poczucie szczęścia da nam siłę do kolejnych sukcesów - mówił w Trójce pedagog Andrzej Bubrowiecki, autor poradnika "Liczy się efekt. Jak pobudzić swoją produktywność".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruch to zdrowie. Nawet po srogiej zimie?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 06:18
Nasz organizm po zimie jest słaby i warto o tym pamiętać w czasie pierwszych słonecznych dni. W czasie chłodnych miesięcy inaczej jemy i przyzwyczajamy się do innych warunków, co wpływa na nasz stan zdrowia i kondycję fizyczną.
rozwiń zwiń