O magnezie, czyli jak zachować zdrowe kości, mięśnie i radość życia

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 19:00
Magnez jest wypłukiwany z organizmu, gdy pijemy kawę, alkohol albo się stresujemy. Organizm nie znosi pustki, więc opuszczone po magnezie miejsca zajmuje wapń. Stąd też biorą się sztywnienia mięśni, bóle itd. Mówiliśmy o tym w audycji "Instrukcja obsługi człowieka".
Audio
  • O magnezie, czyli jak zachować zdrowe kość, mięśnie i radość życia (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
O magnezie, czyli jak zachować zdrowe kości, mięśnie i radość życia
Foto: Glow Images/East News

Gdy zabraknie magnezu, objawy mogą być wielorakie: od skurczów łydek, wypadania włosów, zmęczenia, po cukrzycę typu II, migreny, astmę oskrzelową, a także depresję. Filip Żurakowski, współautor książki "Na zdrowie", opowiada, że brak tego minerału może powodować wiele zaburzeń: w pracy mózgu, układu krwionośnego, a także zawał serca, miażdżycę czy bóle kręgosłupa.

Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>
Często ludzie biorą bardzo duże dawki magnezu, a efektów brak. - Magnez jest przyswajalny w małych stężeniach, im bardziej rozcieńczony, tym lepiej działa na organizm - opowiada gość Grażyny Dobroń.
Według niego, by uzupełnić poziom magnezu możemy na przykład: moczyć stopy w roztworze chlorku magnezu, robić kąpiele w wannie albo pojechać nad morze, bo magnez występuje w wodzie morskiej. Odpowiedni poziom minerału w organizmie oznacza zdrowe kości, mięśnie, nerwy i radość życia.

Na "Instrukcję obsługi człowieka" zapraszamy od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15.

(mp/mc)

Czytaj także

Jak zaradzić problemom z pamięcią?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 20:00
Każdemu z nas zdarzyło się zapomnieć choćby PIN do karty bankomatowej czy kod do domofonu. Czy można wszystko zapamiętać? - zastanawia się Grażyna Dobroń w audycji "Instrukcja obsługi człowieka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żal jest potrzebny. Motywuje do zmiany

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2014 13:37
Żal jest nam potrzebny, byśmy sobie uświadomili, jakie nasze pragnienia zaniedbujemy - tłumaczy trener rozwoju osobistego Michał Pasterski. A taka świadomość może być silnym impulsem do działania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Histamina może wywołać w organizmie duży bałagan

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 15:27
Lekarze alergolodzy mówią: byłeś, jesteś albo będziesz alergikiem. To nie jest fajna perspektywa. W sezonie alergicznym histamina i leki antyhistaminowe to słowa odmieniane przez wiele przypadków.
rozwiń zwiń