Zostawmy sobie czas na samotność

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 18:15
Jak wyglądam, jak się czuję? To pytania, które warto sobie na co dzień zadawać. - Człowiek, który dobrze się czuje sam ze sobą, potrafi budować relacje z innymi - mówi Grażyna Dobroń w "Instrukcji obsługi człowieka".
Audio
  • Zostawmy sobie czas na samotność (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
Zostawmy sobie czas na samotność
Foto: Glow Images/East News

- Zazwyczaj gdy jesteśmy sami, to nie jesteśmy ze sobą, bo towarzyszy nam radio, laptop, telefon - tłumaczy trener umiejętności osobistych Agnieszka Staroń i dodaje, że w głowach mamy błędne przeświadczenie, że samotność jest czymś złym.

Jak w życiu zachować równowagę?

Jak uważa gość Grażyny Dobroń, warto poświęcić nieco swojego czasu na świadome przebywanie samemu ze sobą. Wydaje się, że w grupie jest sobie łatwiej poradzić z przeciwnościami losu, jednak mamy tendencję do przesadzania z ilością czasu, który spędzamy z innymi, aktywnie. Wciąż kierujemy uwagę na coś, co jest na zewnątrz nas samych.

Nie chodzi o to, by przebywanie samemu ze sobą zdominowało nasz czas, ale o to, by przewidzieć takie chwile i nie zapełniać ich tym, co przynoszą bodźce zewnętrzne. Oczyszczająca samotność i milczenie są możliwe do realizacji także, paradoksalnie, w towarzystwie. - Zauważmy, że jeśli jesteśmy z kimś w bliskiej relacji, to łatwo nam wspólnie milczeć. Gdy siedzimy przy stole z kimś, kogo nie lubimy, to zagadujemy ciszę -  mówi Agnieszka Staroń.

Na "Instrukcję obsługi człowieka" zapraszamy w poniedziałki i wtorki o godz. 11.15.

(fbi, ei)

Czytaj także

Jak w życiu zachować równowagę?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 16:00
Warto nauczyć się odpowiadać za własne zdrowie i za własne emocje. Czyni to życie weselszym i szczęśliwszym. Jak to zrobić, radzi w Trójce Grażyna Dobroń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy warto żyć i pracować za granicą?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 12:30
Za granicą mieszkają 2 mln Polaków, a w kraju o wyjeździe myśli 8 na 10 młodych ludzi. Z badania CBOS wynika, że w 2012 roku 85 proc. Polaków stwierdziło, że warunki życia w naszym kraju są szkodliwe dla zdrowia psychicznego. Tomek i Barbara Kwiatkowscy opowiedzieli w "Dobronocce" o swoich doświadczeniach w życiu za granicą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak odnaleźć sens życia? Pomoże dżungla i metoda mindfulness

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 20:00
Uciążliwy i dołujący brak poczucia sensu w życiu sprawia, że czujemy, jakby życie przeciekało nam przez palce. Psychologowie podpowiadają, że można to zmienić skupiając się na teraźniejszości, ale w sposób konstruktywny i pozwalający poczuć pełnię wrażeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy można żyć na pozytywnym haju bez chemii?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 20:00
Pracujemy najdłużej w Europie, dlatego wciąż szukamy sposobów na regenerację. Liczy się to, co jest skuteczne i co szybko zadziała. Na początek dnia duża kawa, pigułka żeby się rozruszać, później coś na migrenę i żeby nie bolało. - Wszyscy jesteśmy na swój sposób narkomanami - ostrzega psychoterapeuta Robert Rutkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samotność nastolatków: szokujące rezultaty eksperymentu

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 14:42
8 godzinna próba samotności, czyli eksperyment przeprowadzony na Uniwersytecie Łomonosowa w Moskwie. Grupie nastolatków zaproponowano spędzenie 8 godzin w samotności. Każda osoba miała spędzić ten czas tak, jak chce. Zostali jednak pozbawieni elektronicznych gadżetów, komórek, internetu, radia i telewizji. Wszystko wydawało się bezpieczne, jednak tak do końca nie było.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauka stawiania granic i uzdrawianie relacji przez dotyk

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 15:30
"Przytulane party" - oto nowojorskie antidotum na brak bliskości, który czasem odczuwa każdy z nas. Zabawa o charakterze społecznym, bez podtekstów seksualnych i alkoholu, ma pomóc psychice.
rozwiń zwiń