Każdy związek potrzebuje bazy dobrych doświadczeń

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 13:13
Jeśli przyjmiemy, że życie jest drogą, to powinniśmy dodać, że żadna relacja nie ustrzeże się kamieni i urwisk. Droga składa się z łatwych i trudnych odcinków, a relacja jest jak wspinaczka górska.
Audio
  • Każdy związek potrzebuje bazy dobrych doświadczeń (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
Osoby będące w związkach powinny tworzyć obozy, w których można się schronić w trudnym chwilach
Osoby będące w związkach powinny tworzyć "obozy", w których można się schronić w trudnym chwilachFoto: Glow Images/East News

Psycholog Joanna Heidtman opowiada w audycji o dwóch sposobach tworzenia związków. Jeden to tak zwany styl alpejski - szybki, z minimalnym bagażem, bez obciążeń. Drugi to styl himalajski, który często nazywa się stylem oblężniczym. - Sama nazwa pokazuje nam, że to będzie trwało. Uczymy się cierpliwości i pewnego rodzaju pokory związanej z tym, że wiadomo, iż będziemy razem przeczekiwać bardzo złą pogodę, bardzo złe okoliczności - tłumaczy.

Psycholog mówi o konieczności tworzenia w drodze metaforycznych obozów, baz dobrych doświadczeń, w których można się schronić. - Ludzie nie pielęgnują momentów, które były dobre. One nie muszą być długie, ważne, by były dobre, bo do nich można uciec i we wspomnieniach, i w odczuciach - mówi.

***

Tytuł audycji: Instrukcja obsługi człowieka
Prowadziła: Grażyna Dobroń
Gość: Joanna Heidtman (psycholog)
Data emisji: 15.12.2014
Godzina emisji: 11.15
(iwo/mp)

Czytaj także

Człowiekowi do życia potrzebne są komplementy

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 13:39
Ciało lubi i potrzebuje dotyku i przytulania. Tak samo umysł uwielbia komplementy, słodkie słowa i miłe gesty. Tak wynika z najnowszych badań Polaków przeprowadzonych przez IQS Group. Prawie wszyscy przyznajemy się, że lubimy komplementy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Często rozmawiamy, ale rzadko kiedy słyszymy się naprawdę"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 18:33
- Ciekawskość jest nie pierwszym stopniem do piekła, ale wszystkimi. Ciekawość za to jest czymś, co buduje nasze relacje w życiu - mówi Marta Obrycka, propagatorka życia "tu i teraz".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybierz się w wewnętrzną podróż i poznaj siebie!

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 14:01
Żyjemy szybko, niezdrowo i w stresie. Za dużo chcemy zdobyć i za mało patrzymy wgłąb siebie. A przecież warto czasem zatrzymać się na chwilę, by zadać sobie pytanie: dokąd biegnę i czy jestem w tym biegu szczęśliwy?
rozwiń zwiń