X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Chciała uczynić człowieka szczęśliwym. Dziedzictwo św. Hildegardy

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 12:46
Święta Hildegarda podkreślała ścisły związek pomiędzy odpowiednim żywieniem a zdrowiem. Jej terapia to nasze nie tylko religijne, ale także kulturowe dziedzictwo.
Audio
  • Chciała uczynić człowieka szczęśliwym. Dziedzictwo św. Hildegardy (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
Fragment obrazu przedstawiającego św. Hildegardę z Bingen
Fragment obrazu przedstawiającego św. Hildegardę z BingenFoto: Wikipedia Commons/RobertLechner at de.wikipedia

Św. Hildegarda z Bingen była sławną uzdrowicielką i doktorem Kościoła katolickiego. Zdrowie człowieka było dla niej kwintesencją całego życia.

Doktor nauk humanistycznych ksiądz Jacek Wróbel mówi, że Hildegarda chciała uczynić człowieka szczęśliwym. - Jeśli będzie szczęśliwy, to będzie zdrowy, a jeśli będzie zdrowy, to będzie łagodniej się odnosił do innych ludzi. Wtedy będzie mu się lepiej żyło i przy okazji zajmie się duchowymi sprawami. Będzie tworzył lepszy świat - tłumaczy ksiądz.

- Dzisiaj patrzymy na człowieka bardzo mechanicznie. Hildegarda patrzyła na człowieka genetycznie i widziała go jako całość, której nie da się rozdzielić - mówi gość Grażyny Dobroń i dodaje, że wizja Hildegardy opierała się na ciągłym poszukiwaniu właściwej drogi, ponieważ na przestrzeni życia wszystko wokół się zmienia. - Nie da się zbudować jednej jedynej wizji siebie samego i jej realizować - zaznacza ksiądz Jacek Wróbel.

A czym się żywić, żeby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem? Podstawą według św. Hildegardy był m.in. orkisz działający zbawiennie na dolegliwości żołądkowo-jelitowe, depresję i cukrzycę. Podkreślała także dużą rolę przypraw.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Instrukcja obsługi człowieka

Prowadziła: Grażyna Dobroń

Gość: ksiądz Jacek Wróbel (doktor nauk humanistycznych)

Data emisji: 20.01.2015

Godzina emisji: 11.15

(kh/mk)

Czytaj także

Przytulanie nic nie kosztuje, a wiele daje

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2015 15:15
Kiedy czujemy wsparcie i bliskość, jakie daje przytulanie, jesteśmy zdrowsi, a objawy ewentualnych chorób szybciej znikają.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To nieprawda, że liczy się efekt

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 13:00
Doskonalimy się za wszelką cenę. Niestety często robimy to nie dla własnego rozwoju czy poprawy więzi z innymi, ale po to, by więcej zdobyć, kupić, sprzedać...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracę mózgu można poprawić. Jak to zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 13:50
Jak pisze Daniel G. Amen w książce "Wspieraj swój mózg", starzenie się nie jest naszym wyborem, ale posiadanie mózgu, który wygląda i czuje się staro, już jest.
rozwiń zwiń