Zdrowe spojrzenie na męską kuchnię

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2015 11:00
- Kuchnia męska nie musi kojarzyć się kuchnią tłustą, opartą na mięsie i maśle - przekonuje Szymon Kubicki, autor książki "Facet i kuchnia. Smacznie, kreatywnie i bez glutenu".
Audio
  • Zdrowe spojrzenie na męską kuchnię (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
Fragment okładki książki pt. Facet i kuchnia Szymona Kubickiego
Fragment okładki książki pt. "Facet i kuchnia" Szymona KubickiegoFoto: mat. prasowe Wydawnictwa Literackiego

Zaczęło się od tego, że Szymon Kubicki nie czuł się na co dzień najlepiej, życie utrudniały mu problemy żołądkowe. Postanowił spróbować nieco innego jedzenia niż to, do którego był przyzwyczajony. - Zacząłem od wyeliminowania glutenu i to był strzał w dziesiątkę. Postawiliśmy sobie przedział czasowy: próbujemy przez dwa tygodnie. Potem: próbujemy przez miesiąc. I nigdy już do glutenu nie wróciliśmy - wspomina autor.

W rozmowie z Grażyną Dobroń mówi o tym, bez jakich produktów nie wyobraża sobie swojej kuchni i co najczęściej zabiera ze sobą do pracy zamiast kanapek.

***

Tytuł audycji: Instrukcja obsługi człowieka
Prowadzi: Grażyna Dobroń
Gość: Szymon Kubicki
Data emisji: 22.09.2015
Godzina emisji: 11.15

fbi/mk

Czytaj także

Karolina i Maciej Szaciłło o życiowej odnowie

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2015 16:05
Rozmówczyni Grażyny Dobroń przyznaje, że jeszcze kilka lat temu bardziej zależało jej na odpowiedniej zawartości kosmetyczki niż na tym, co je... Potem wiele się zmieniło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niespodzianki w nowej piramidzie żywienia

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2015 15:40
- Mózg może wykorzystać glukozę, ale wyższej energii, jaka jest w tłuszczu - nie potrafi. Z tej energii może korzystać tylko mięsień - przekonuje dr Danuta Myłek, alergolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zła dieta potrafi wywołać chorobę

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2015 16:13
Można mieć stan zapalny w organizmie i o tym nie wiedzieć. On tam sobie siedzi i się tli. Od tego zaczyna się każda choroba. Duży wpływ na przewlekły stan zapalny ma to, co jemy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy gluten rzeczywiście powoduje otyłość?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2015 11:51
- Ludzie, którzy dają porady dietetyczne, nie znają prawdy. Tłuszcz to nie problem. To część dezinformacyjnej kampanii - mówi dr William Davies, autor książki "Dieta bez pszenicy. Jak pozbyć się pszennego brzucha i być zdrowym".
rozwiń zwiń