Chorzy na zwyrodnienie plamki żółtej mogą leczyć się w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 14:10
- Przełom w leczeniu tej choroby polega na tym, że można zrewitalizować siatkówkę, czyli odbudować jej komórki - mówi prof. Krystyna Czechowicz-Janicka z Instytutu Oka.
Audio
  • Prof. Krystyna Czechowicz-Janicka o przełomie w leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej oka (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
- Przed 2006 rokiem nie mieliśmy żadnej możliwości, by zatrzymać chorobę AMD - mówi prof. Krystyna Czechowicz-Janicka (zdjęcie ilustracyjne)
- Przed 2006 rokiem nie mieliśmy żadnej możliwości, by zatrzymać chorobę AMD - mówi prof. Krystyna Czechowicz-Janicka (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Glow Images/East News

Nieuleczalną dotąd chorobę oka - zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) - można nie tylko zatrzymać, lecz także wyleczyć, zwłaszcza na początku procesu degeneracyjnego. Pomaga w tym zaawansowana technologia laserowa. Na świecie jest sześć takich laserów, a w Europie Środkowej ma go tylko Polska.

- Ten laser działa 500 razy słabiej niż jakiekolwiek inny na świecie. Dlatego nie niszczy, nie wypala, nie przecina, tylko dotyka komórkę - tłumaczy prof. Krystyna Czechowicz-Janicka.

Ekspert opowiada w audycji, jakie są symptomy ADM, co zrobić, by zmniejszyć ryzyko zachorowania i w jaki sposób kwalifikuje się pacjentów do zabiegu laserem.

***

Tytuł audycji: Instrukcja obsługi człowieka
Prowadzi:
Grażyna Dobroń
Gość:
prof. Krystyna Czechowicz-Janicka (Instytut Oka)
Data emisji:
9.02.2016
Godzina emisji:
11.18

pg/iwo

Czytaj także

Rzadkie choroby - częsty problem

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 14:30
- Polska jest ostatnim krajem w Unii Europejskiej, który nie ma przyjętej strategii dla chorób rzadkich - mówi Maria Libura z Instytutu Studiów Interdyscyplinarnych nad Chorobami Rzadkimi Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świecić, czy nie świecić? Ciemne strony jasnych ulic

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 15:50
Mocne oświetlenie nie tylko dużo kosztuje, ale ma też wpływ na zdrowie ludzi. Czy da się pogodzić interes kierowców i przechodniów z interesem mieszkańców budynków, którzy tuż za oknem mają lampy uliczne?
rozwiń zwiń