Lubisz być na bieżąco? To może być FOMO

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 13:07
Żyjemy w czasach nieustannej informacji. Gdy zaczynamy odczuwać lęk przed tym, że coś nas omija, to znak, że cierpimy na FOMO - chorobę cywilizacyjną naszych czasów.
Audio
  • FOMO - choroba cywilizacyjna naszych czasów (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
- Warto przyjrzeć się samemu sobie, bo być może spędzając dużo czasu w internecie  coś tracimy - mówi Igor Rotberg (zdjęcie ilustracyjne)
- Warto przyjrzeć się samemu sobie, bo być może spędzając dużo czasu w internecie coś tracimy - mówi Igor Rotberg (zdjęcie ilustracyjne) Foto: Ed Gregory/stokpic/CC

To internet stworzył poczucie, że żyjemy w świecie wymuszonej natychmiastowości. Stąd przeciążenie informacjami i uzależnienie od bycia na bieżąco.

- Skutek jest taki, że wzrasta w nas poziom stresu, a spada poziom koncentracji. Mamy tendencję do prokrastynacji, czyli odkładnia spraw na później. A jeśli nasza rozmowa z drugą osobą jest kilkanaście razy przerywana, ponieważ sprawdzamy, czy na profilu w portalu społecznościowym nie przyszło jakieś powiadomienie, to tracą też na tym nasze kontakty - tłumaczy w Trójce psycholog Igor Rotberg.

Ekspert odpowiada też m.in. na pytania, jak zachować równowagę między życiem realnym a wirtualnym i po czym poznać, że umysł jest przeciążony nadmiarem informacji i bodźców zewnętrznych.

***

Tytuł audycji: Instrukcja obsługi człowieka
Prowadzi:
Grażyna Dobroń
Gość:
Igor Rotberg (psycholog)
Data emisji:
15.02.2016
Godzina emisji:
11.17

pg/ei

Czytaj także

Zakupoholizm. Problem dwóch milionów Polaków

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 18:10
Żeby lepiej się poczuć, muszę sobie coś kupić - tak myśli wiele osób. Ale zakupy stają się problemem, gdy jest to jedyny sposób odreagowania stresu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klucz do szczęścia znajduje się w naszych rękach

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 16:33
- Jesteśmy prezesami naszego życia. Od nas samych zależy jak się ono ułoży - mówi w Trójce trener komunikacji Monika Dębicka.
rozwiń zwiń