Przepis na szczęście? Poznali go naukowcy

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 09:00
- To wiedza stara jak świat potwierdzona współcześnie, ale trudna do osiągnięcia, a tak łatwa do ignorowania – mówił Robert Waldinger z Harvardu, prezentując wyniki prawdopodobnie najdłuższych badań w historii, dotyczących osób dorosłych.
Audio
  • Przepis na szczęście? Wcale nie pieniądze... (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
Medytacja pomaga w wyciszeniu emocji i poprawie koncentracji
Medytacja pomaga w wyciszeniu emocji i poprawie koncentracjiFoto: Glow Images/East News

Na początku tych badań, czyli 75 lat temu, skupiono się na studentach. Od tamtej pory, śledząc ich losy, badając (m.in. krew, mózg, odwiedzając w domach i spotykając się z ich bliskimi wciąż pytano: "Co sprawia, że czujecie się zdrowi i szczęśliwi idąc przez życie". Z badań jednoznacznie wynika, że klucz do tego leży w dobrych relacjach z innymi ludźmi. Żyjąc samotnie ludzie tracą zdrowie, również ich umysły pracują gorzej i z wiekiem mniej sprawnie.

Uczestnicy badań przeprowadzonych na uniwersytecie harwardzkim, dziś 90-latkowie, początkowo chcieli bogactwa, sławy i kariery. Ale to ci, którzy zwrócili się w stronę związków, rodziny, przyjaciół zaszli najdalej.

Czy pogoń za pieniądzem to zatem strata czasu? Zapraszamy do wysłuchania audycji, z której dowiedzieć można się również, czy prawdziwe jest powiedzenie, że "lęk ściąga nas w lewo" i co ma z tym wspólnego medytacja.

***

Tytuł audycji: Instrukcja obsługi człowieka
Prowadzi:
Grażyna Dobroń
Data emisji:
16.02.2016
Godzina emisji:
11.16

pg/ei

Czytaj także

Sprinter czy maratończyk? Wszystko zapisane jest w genach

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 15:30
- Każdy z nas jest sprinterem, maratończykiem albo sportowcem uniwersalnym - mówi w Trójce biolog molekularny Adam Kuzdraliński i wyjaśnia słuchaczom "genetyczne tajemnice biegaczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klucz do szczęścia znajduje się w naszych rękach

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 16:33
- Jesteśmy prezesami naszego życia. Od nas samych zależy jak się ono ułoży - mówi w Trójce trener komunikacji Monika Dębicka.
rozwiń zwiń