Dojrzała miłość. Czy można się jej nauczyć?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 14:12
- Nie można wymagać od innych ludzi, by nas pokochali, jeśli nie potrafimy pokochać samych siebie. A pokochanie siebie to wbrew pozorom bardzo trudna sztuka - mówił psychoterapeuta Robert Rutkowski.
Audio
  • Jak stworzyć udany związek? Rozmowa z Robertem Rutkowskim (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
Jak stworzyć bliską relację z drugą osobą? To temat rozmowy w Instrukcji obsługi człowieka
Jak stworzyć bliską relację z drugą osobą? To temat rozmowy w "Instrukcji obsługi człowieka"Foto: Glow Images/East News

Słuchaj także
medytacja szczęście 1200.jpg
Przepis na szczęście? Poznali go naukowcy

Jak przyznaje Robert Rutkowski, budowanie trwałej i zdrowej relacji z drugą osobą należy zacząć od zadbania o siebie w  codziennych sytuacjach. - Przypomnijmy sobie, że to my jesteśmy najważniejsi dla siebie. Nie warto kalkulować, kto w związku kocha bardziej, kto jest kochany mniej i kto komu ile daje. Miłość "zaraża" i jeśli kogoś bardzo kochamy, jest duże prawdopodobieństwo, że ten ktoś też nas pokocha - mówił Rutkowski.

Jego zdaniem dojrzała miłość to umiejętność pozwalania drugiej osobie na bycie szczęśliwym za wszelką cenę - nawet utraty naszego własnego szczęścia. - Paradoksem jest to, że czasem trzeba pozwolić partnerowi czy partnerce odejść i być szczęśliwym gdzie indziej - mówił Rutkowski.

W programie rozmawialiśmy także o tym, czy więzi społeczne mogą uczynić nas szczęśliwymi tak jak udany związek, tłumaczyliśmy, jak nauczyć się dojrzale kochać, i dowiedzieliśmy się, dlaczego… nawet zdeklarowani single prędzej czy później łączą się w pary.

***

Tytuł audycji: Instrukcja obsługi człowieka
Prowadzi:
Grażyna Dobroń
Gość:
Robert Rutkowski (psychoterapeuta)
Data emisji:
22.02.2016
Godzina emisji:
11.15

kd/iwo

Czytaj także

Nick Vujicic o podnoszeniu się z życiowych upadków

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2015 19:00
- Gdy upadasz, tu upadaj na plecy. Wtedy widzisz perspektywę i łatwiej Ci będzie wstać. Gdy upadniesz na brzuch, widzisz tylko ziemię - mówił podczas spotkania w Poznaniu Nick Vujicic.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Stańko: późno dorosłem, około pięćdziesiątki

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2015 13:40
- Wiedziałem, że gdy dorosnę, będę musiał zmienić tryb życia - mówi Tomasz Stańko i dodaje, że dzięki jodze wydostał się "z objęć diabła".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przepis na szczęście? Poznali go naukowcy

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 09:00
- To wiedza stara jak świat potwierdzona współcześnie, ale trudna do osiągnięcia, a tak łatwa do ignorowania – mówił Robert Waldinger z Harvardu, prezentując wyniki prawdopodobnie najdłuższych badań w historii, dotyczących osób dorosłych.
rozwiń zwiń