Na czym polega medytacja chrześcijańska?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 11:43
- Miał naturę hipisa, fotografował, nauczał, medytował - tak Grażyna Dobroń wspomina o. Jana Berezę, założyciela Ośrodka Medytacji Chrześcijańskiej w Lubiniu.
Audio
  • Grażyna Dobroń mówi o medytacji chrześcijańskiej (Instrukcja obsługi człowieka/ Trójka)
Medytacja nie musi się kojarzyć tylko z filozofią i religią dalekiego wschodu
Medytacja nie musi się kojarzyć tylko z filozofią i religią dalekiego wschodu Foto: Pixabay/ambroochizafer

Kapłan, filozof i teolog, który zmarł 5 lat temu, bywał gościem Trójki, stąd między innymi prywatne wspomnienia Grażyny Dobroń na jego temat. Na rynku ukazała się właśnie książka "Słuchaj, medytacja jest… Z o. Janem Berezą rozmowy post mortem". Stanowi ona całościowy zbiór nauczania o. Jan Berezy o medytacji, praktykowanej w Ośrodku Medytacji Chrześcijańskiej w klasztorze benedyktynów w Lubiniu.

Jak podkreślała Grażyna Dobroń, zgodnie ze wskazaniami o. Jana, podstawą medytacji jest oddech. Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której była też m.in. mowa o tym, jaką moc daje siedzenie w ciszy i jakie znaczenie w tradycji duchowej mają łzy.

***

Tytuł audycji: Instrukcja obsługi człowieka
Prowadzi: Grażyna Dobroń
Data emisji: 5.04.2016
Godzina emisji: 11.16

ei/mp

Czytaj także

Tradycja buddyzmu, czyli najnowsza książka Dalajlamy

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2015 12:20
Buddyzm jest praktykowany przez setki milionów ludzi na całym świecie - od jaskiń Tybetu poprzez świątynie Tokio aż do ośrodków odosobnienia w lasach sekwojowych. Wszystkie te tradycje wywodzą się z nauk jednego człowieka z Indii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak lepiej zrozumieć intencje innych ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2016 16:28
- Interpretujemy, bo rzadko słyszymy intencje drugiej osoby. Jeśli jej nie rozumiemy to mózg sobie "dokłada" i robi to zgodnie ze swoimi doświadczeniami - opowiada Lucyna Wieczorek, trenerka interpersonalna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Każdy ma w sobie potrzebę bliskości

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2016 14:36
- Jeśli dziecko uczy się, że nie ma bliskości, wtedy zaczyna sobie radzić samo - mówi Emilia Żurek, somatoterapeutka, coach.
rozwiń zwiń