Depresja, lęk, sport a zdrowie. Co łączy psychikę z ciałem?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 12:00
Jak się okazuje, jeden umiarkowany 20-minutowy trening dziennie działa przeciwzapalnie. Grażyna Dobroń mówi o badaniach, które wskazują na powiązanie psychosomatyczne.
Audio
  • Jaki związek ma psychika z ciałem? (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrey Naumov via Foter.com / CC BY-NC-ND

Szwajcarska Narodowa Fundacja Nauki zbadała siedem tysięcy nastolatków ze Stanów Zjednoczonych. Zgodnie z wynikami, po określonych problemach psychicznych częściej występują dane choroby. - Po depresji pojawia się zapalenie stawów i choroby żołądkowo-jelitowe. Po zaburzeniach lękowych występują choroby skóry, co ważne dla nas i dla lekarzy - opowiada Grażyna Dobroń.

W audycji mówimy też o tym, czy w świetle najnowszych badań, kłótnie wyciszają emocje i jak na aktywność mózgu wpływa rytm oddychania. Jakie kraje są najbardziej empatyczne na świecie i co to daje? Dlaczego niektórzy są bardziej podatni na depresję?

***

Tytuł audycji: Instrukcja obsługi człowieka
Prowadzi: Grażyna Dobroń
Data emisji: 24.01.2017
Godzina emisji: 11.17

sm/mp

Czytaj także

Problemy szansą na lepsze życie

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 15:50
- Najtrudniej jest, kiedy mamy najwięcej problemów w życiu, ale z moich obserwacji wynika, że tylko tacy ludzie osiągają zmianę - twierdzi Michał Wawrzyniak, trener rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak trenować mózg, by nie stracił kontaktu z sercem?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 20:00
- W duecie: mózg i serce ważniejsze jest to drugie. Współczucie, dobroć i praca z innymi - to wszystko są podszepty serca - mówi nauczyciel technik relaksacyjnych, Jacek Kryg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego nie należy się wstydzić naszego misia?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 15:00
- U podstaw piramidy Maslowa jest poczucie bezpieczeństwa, przynależności i jeżeli tego nie będzie, to nie możemy iść naprzód. A misie nam w tym zdecydowanie pomagają - podkreśla psycholog, Grażyna Kaczmarek.
rozwiń zwiń