Sposoby na stres nasz codzienny

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 19:09
- Każdy nierozwiązany stres emocjonalny, a nawet skłonność do zamartwiania się czy tłumione emocje, mają wpływ na kondycję nadnerczy - podkreśla Trójkowa specjalistka od zdrowego trybu życia, Grażyna Dobroń.
Audio
  • Grażyna Dobroń daje kilka porad na radzenie sobie ze stresem (Instrukcja obsługi człowieka/ Trójka)
Medytacja pomaga w wyciszeniu emocji i poprawie koncentracji
Medytacja pomaga w wyciszeniu emocji i poprawie koncentracjiFoto: Glow Images/East News

Codziennie musimy radzić sobie z wieloma sytuacjami, które wywołują stres. Nie zawsze sposobem na orzeźwienie i wzmocnienie koncentracji jest kawa, więc warto pomyśleć o odpoczynku i regeneracji, które dadzą nam dość sił, by lepiej radzić sobie z nowymi wyzwaniami.

- Ciało reaguje tak samo, jakby na drodze pojawił się tygrys, a więc jak w sytuacjach zagrażających życiu. Natura wyposażyła nas w mechanizmy, które pozwalają się zająć jednym tygrysem na raz, bo mózg jest zbyt przeciążony, by móc spojrzeć świeżym okiem na to, co zrobić z każdą informacją, zwłaszcza, że w reakcji stresowej "walcz lub uciekaj" nie ma pojęcia dystansu - opowiada Grażyna Dobroń.

W czasie nerwowych sytuacji organizm uwalnia hormony pozwalające nam lepiej radzić sobie w nowych okolicznościach. O problemach z przewlekłym stresem, wyczerpaniu i sposobach radzenia sobie z niecodziennymi wyzwaniami mówimy w nagraniu audycji.  

***

Tytuł audycji: Instrukcja obsługi człowieka
Prowadzi: Grażyna Dobroń
Data emisji: 4.04.2017
Godzina emisji: 11.13

sm/fbi

Czytaj także

Depresja, lęk, sport a zdrowie. Co łączy psychikę z ciałem?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 12:00
Jak się okazuje, jeden umiarkowany 20-minutowy trening dziennie działa przeciwzapalnie. Grażyna Dobroń mówi o badaniach, które wskazują na powiązanie psychosomatyczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chciała być perfekcyjna. Potem odmieniła swoje życie

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 18:40
- Chciałam być perfekcyjną mamą, świetnym lekarzem i wspaniałą żoną. W pewnym momencie tego wszystkiego było za dużo, nie dałam rady - wspomina Elżbieta Klorek-Kruk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spojrzenie w oczy. Nie tak oczywiste, jak się wydaje

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 17:00
- Ja nie patrzę ludziom w oczy w swojej pracy zawodowej. Opanowuje mnie nagle trywializm tego, co robię. Zdarza się, że rzeczy, które są dla innych odkrywcze, dla mnie są trywialne. Czuję się zażenowana, że mówię oczywiste rzeczy - przyznaje szczerze psycholog Iwona Majewska-Opiełka.
rozwiń zwiń