Rośliny Karkonoszy i ich zbawienne właściwości

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 15:00
Pierwsi mieszkańcy Karkonoszy nazywali je "Górami Ogromnymi". Tereny te pełne są naturalnych bogactw – minerałów czy ziół, których niezwykłą moc odkryto już przed wiekami.
Audio
  • Jak mądrze korzystać z roślinnego bogactwa Karkonoszy? (Instrukcja obsługi człowieka /Trójka)
Karkonosze
KarkonoszeFoto: TTstudio/Shutterstock.com

Okładka książki "Laboranci u ducha gór" Przemysława Wiatera Okładka książki "Laboranci u ducha gór" Przemysława Wiatera

– Laboranci od średniowiecza leczyli tymi niezwykłymi roślinami, których wielką obfitość mamy w naszych górach. W 1348 roku w czeskiej Pradze otwarto wydział medycyny, skąd wiedza na temat ziół promieniowała na te tereny. Przybywali tu medycy, którzy poszukiwali m.in. tajemniczego korzenia mandragory – opowiada Przemysław Wiater, autor książki "Laboranci u ducha gór".

Co po dawnych laborantach zachowało się do dziś? Czy ziołolecznictwo z tamtych czasów ma obecnie zastosowanie? Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Instrukcja obsługi człowieka
Prowadzi: Grażyna Dobroń
Gość: Przemysław Wiater (autor książki "Laboranci u ducha gór")
Data emisji: 12.02.2018
Godzina emisji: 11.19

ml/mk

Czytaj także

Rośliny, czyli zielony bank życia

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 12:00
– Od roślin zależy całe nasze życie. W ogóle sobie tego nie uświadamiamy. Kiedyś miały one znaczenie lecznicze i magiczne – mówiła Marta Kroczek, która pracuje w Żywym Banku Genów w Jagniątkowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie trać głowy", czyli jak dbać o mózg

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 14:30
– Doktor Daniel G. Amen mówi: przez mózg do serca. Nasze wybory kulinarne i mentalne mogą mieć wpływ na całe nasze ciało i na nasze samopoczucie. Można zadbać o siebie i powstrzymać starzenie mózgu, czego przykładem jest właśnie autor książki "Mózg ma moc" – opowiada Grażyna Dobroń.
rozwiń zwiń