Czym jest kąpiel leśna?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 12:00
– Japończycy doskonale wiedzą, jak korzystać ze spacerów pośród drzew. W 1982 roku, dla poprawy kondycji ciężko pracujących ludzi, wprowadzono narodowy program kąpieli leśnych – opowiada Grażyna Dobroń.
Audio
  • Spacery pośród drzew i ich wpływ na nasze zdrowie (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Aleksander Bolbot/Shutterstock.com

shutterstock_1058198870 wiosna 1200.jpg
Jak poprawić samopoczucie na wiosnę?

Od wielu lat naukowcy badają, jak drzewa mogą wpływać na zdrowie i psychikę. Co zaczniemy odczuwać, jeśli będziemy regularnie spacerować pośród zieleni? 

– Niektóre drzewa wydzielają zapachy, które działają skuteczniej niż leki antydepresyjne. Poprawiają nastrój i zapewniają lepsze samopoczucie osobom z zaburzeniami psychicznymi. Kąpiel leśna pozwala obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszyć stres czy poziom cukru, pobudzić odporność, a nawet zwiększyć produkcję białek przeciwnowotworowych – mówi autorka audycji. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Instrukcja obsługi człowieka
Prowadzi: Grażyna Dobroń
Data emisji: 23.04.2018
Godzina emisji: 11.10

kw/mk

Czytaj także

Kiedy wybrać się na wiosenną wycieczkę?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 12:02
Chociaż mamy już kalendarzową wiosnę, to jednak w ostatnich dniach pogoda nas nie rozpieszczała. Wiosenna wycieczka powinna sprawić, że naprawdę odpoczniemy od miejskiego zgiełku i będziemy mogli cieszyć się otaczającą i budzącą się do życia przyrodą. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Japoński przepis na długowieczność

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 12:57
Jeszcze sto lat temu średnia długość życia w Japonii wynosiła 44 lata. Od 1985 roku jest najwyższa na świecie, a stulatków w Kraju Kwitnącej Wiśni jest kilkadziesiąt tysięcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak osłodzić życie, czyli co zamiast cukru?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 12:21
– Słodycze są bardzo uzależniające, jak alkohol, papierosy czy narkotyki. Do tego niszczą zdrowie – tłumaczy Grażyna Dobroń. Czym zastąpić szkodliwe smakołyki?
rozwiń zwiń