Drobnoustroje, które decydują o naszym zdrowiu

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2018 12:00
– Ludzki mikrobiom, czyli genom wszystkich mikroorganizmów w ciele człowieka, jest tak ważny, że magazyn "Nature" nazwał go zbiorowym bohaterem 2015 roku – mówi Grażyna Dobroń.
Audio
  • Co potrafi ludzki mikrobiom? (Instrukcja Obsługi Człowieka/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Kateryna Kon/Shuttertock.com

– Bakterie to nasi przyjaciele od urodzenia. Uczą układ odpornościowy jak reagować na zagrożenie, produkują serotoninę by poprawić nastrój, a nawet karmią komórki jelit potrzebnymi związkami. Bez dobrego zestawu bakterii, wirusów i grzybów, czyli naszej mikrobioty, nie można być zdrowym, radzić sobie ze stresem, dożyć stu lat, a nawet schudnąć – tłumaczy Grażyna Dobroń.

Jakie działania człowieka są rejestrowane przez mikrobiotę? Czym mogą grozić zaburzenia mikroflory organizmu? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Instrukcja obsługi człowieka
Prowadzi: Grażyna Dobroń
Data emisji: 13.08.2018
Godzina emisji: 11.32

ml

Czytaj także

Renia Rutkowska: mam radość w tym co robię

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 11:45
Rozmówczyni Grażyny Dobroń w przeszłości pracowała w mieście. Piastowała wazne stanowiska, prowadziła z mężem restaurację. Do czasu. Na przeszkodzie stanęło jej zdrowie. Wtedy rodzina Rutkowskich podjęła decyzję o całkowitej zmianie swojego planu na życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludmiła Piasecka: zamiast teatru mam poranną wizytę w lesie

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 11:46
Od kiedy Grażyna Dobroń zamieszkała na południu Polski, jeździ po dolnośląskich wsiach i szuka kreatywnych osób. Tym razem trafiła na Ludmiłę Piasecką.
rozwiń zwiń