Gdzie znaleźć najzdrowsze jedzenie?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 11:40
Do niedawna, za nietolerancje i choroby jelit, a także za całe zło świata obwinialiśmy gluten. Teraz okazuje się, że za niszczenie kosmków jelitowych, ścianek jelit i flory bakteryjnej, winę ponosi składnik Roundupu – glifosat, który jest obecny niemal wszędzie.
Audio
  • Ile jest szkodliwych dodatków w żywności? (Instrukcja Obsługi Człowieka/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Yulia Grigoryeva/Shutterstock.com

– Kiedyś łatwiej mówiło mi się o tym jak odzyskać zdrowie. Co dziś można zrobić, jeśli wszystko, co rodzi ziemia jest podwójnie chrzczone Roundupem? O tym, że rolnicy go stosują słyszę od tych z północy i południa kraju. Podobnie jest z miodem, który nie jest już tak dobroczynny jak kiedyś. Na szczęście, powstają małe kooperatywy rolnicze produkujące inaczej – mówi Grażyna Dobroń.

Co możemy zrobić, by uniknąć zgubnych skutków trujących dodatków do żywności? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Instrukcja obsługi człowieka
Prowadzi: Grażyna Dobroń 
Data emisji: 14.10.2019
Godzina emisji: 11.33

ml

Czytaj także

Jak zacząć dbać o przyrodę?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 11:45
– W Karkonoszach pojawiły się plakaty informujące o pojawieniu się nowych, groźnych gatunków pasożytów – zaznacza w audycji Grażyna Dobroń. O jakie tajemnicze pasożyty chodzi?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rower rządzi! Ale nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 11:35
W ukochanej miejscowości Grażyny Dobroń, czyli w Borowicach, królują dwie dyscypliny sportu – jazda na rowerze i… bieg z żoną na plecach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrowy powrót do szkoły

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 11:35
– Wrzesień to cezura dla tych, którzy mają dzieci w przedszkolu, czy też w pierwszych klasach podstawówki. Zaczyna się szkoła i zaczynają się infekcje – mówi Grażyna Dobroń.
rozwiń zwiń