O sile niedoskonałości

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 11:36
– Doskonałość, szczęście, sukces przy słabym funkcjonowaniu to codzienne mrzonki. Mówiono, że to ważne cele i przyjęliśmy je, a teraz płacimy za to nieustanną szarpaniną, poczuciem winy, porównywaniem się z innymi ludźmi, niepokojem i myśleniem "moje życie to porażka" – mówiła w Trójce Grażyna Dobroń.
Audio
  • Nie wszystko musi się udać. I to jest w porządku (Instrukcja Obsługi Czlowieka/Trójka)
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Nicetoseeya

"Potęga niedoskonałości. Ciesz się tym, co masz"  Tomas Navarro, wyd. Muza "Potęga niedoskonałości. Ciesz się tym, co masz" Tomas Navarro, wyd. Muza

Tomás Navarro – psycholog i autor książki "Potęga niedoskonałości. Ciesz się tym, co masz" twierdzi, że przedarcie się przez własny gąszcz traum i kompleksów, uświadomienie sobie złudności sukcesu, dostrzeżenie, że marnujemy życie, goniąc za mrzonkami i przegapiając chwile, które mogłyby dać nam poczucie zadowolenia, pomoże nam napełnić codzienne życie spokojem.

Autor pomaga nam zrozumieć swoje potrzeby oraz oczekiwania i dopasować je do rzeczywistości. Proponuje zrewidowanie naszej listy priorytetów i stworzenie nowej, wolnej od presji zewnętrznych i wewnętrznych, bardziej realistycznej, takiej, jaką możemy zrealizować w otaczającym nas świecie.

– Navarro pisze: "Życie jest, jakie jest, ale nie takie, jakie chcielibyśmy mieć". Na wiele spraw nie mamy wpływu albo mamy ograniczony wpływ, więc nauczmy się umiejętnie korzystać z tej całej sytuacji. Ważna w tym jest nasza reakcja na to, co się dzieje. W tym życiowym kalendarzu nie ma stałości, a jak coś takie się wydaje, to i tak kiedyś się skończy. Dlatego warto pogodzić się z niedoskonałością – radzi Grażyna Dobroń

***

Tytuł audycji: Instrukcja obsługi człowieka
Prowadzi: Grażyna Dobroń 
Data emisji: 10.02.2020
Godzina emisji: 11.29

mat.prasowe/kr

Czytaj także

Kilka słów o wzruszeniu i wdzięczności

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 11:40
– Kiedy czytamy gazety i słuchamy wiadomości, nasz świat może wydawać się piekłem. Gdzie spokój, zadowolenie, refleksja, wdzięczność, poruszenie serca? Gdzie szukać swoich bezpiecznych stref? – zastanawia się Grażyna Dobroń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego łatwo się denerwujemy?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 11:35
– Łatwo nas zdenerwować. Wpadamy w histerię, szlochamy. W dzisiejszych czasach jesteśmy jakoś szczególnie drażliwi – zaznaczyła na samym początku Grażyna Dobroń. Jak radzić sobie ze stresem? Co zrobić, aby szybko się nie denerwować, a przede wszystkim, jak nie wyprowadzać z równowagi innych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zrobić, aby mieć dobre zdrowie?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 11:30
– Czy zdarzyło się Państwu spotkać lekarza, który wytłumaczyłby co zrobić, aby mieć dobre zdrowie? Ja takiego spotkałam – mówi autorka audycji Grażyna Dobroń. 
rozwiń zwiń