"Będzie dobrze" – czym tak naprawdę jest optymizm?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 11:40
– Václav Havel pisał, że "nadzieja nie jest przekonaniem, że coś dobrze się skończy, lecz pewnością, że coś ma sens bez względu na to, jaki będzie tego ostateczny rezultat" – cytuje Grażyna Dobroń.
Audio
  • Kilka słów o mądrym optymizmie (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ntkris

 – Bycie dobrej myśli to nie jest naiwna nadzieja. To świadomość tego, że sytuacja jest poważna, ale każdy z nas musi się postarać i zadbać o siebie, zwłaszcza w czasach "korony". To pewność, że nasze życie i starania mają sens. Samopoczucie nie zależy tyle od okoliczności, ile od nastawienia, od naszej oceny tego, co się dzieje. Zmieniajmy to, na co mamy wpływ, inaczej będziemy wiecznie nieszczęśliwi – doradza autorka audycji.

***

Tytuł audycji: Instrukcja obsługi człowieka
Prowadzi: Grażyna Dobroń 
Data emisji: 27.04.2020
Godzina emisji: 11.29

kr

Czytaj także

Powrót do ciepła teraźniejszości

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 11:40
– Przyszedł czas, by zeskoczyć z kołowrotka dla chomików i pomyśleć: "Gdzie jestem?, "Co robię?" – stwierdza Grażyna Dobroń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lęk przed jutrem w czasie epidemii. Jak sobie z nim radzić?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 11:40
– Teraz każdy poranek wzbudza niepewność. Nie wiemy, jak długo to wszystko potrwa i czy będzie do czego wracać. Mój ojciec mówił, że najgorsi doradcy to strach i lęk. To są tylko emocje, poza które można wyjść, skupiając się rzeczach dobrych – tymi słowami rozpoczęła swój felieton Grażyna Dobroń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co mogą nam dać święta w izolacji?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2020 11:40
– W tym roku spędzam święta samotnie. Mam teraz dużo czasu, by zdecydować, czy chcę tkwić w niemocy, złości, negacji, a może w nienawiści – mówi Grażyna Dobroń.
rozwiń zwiń