Jak przetrwać nasze osobiste trzęsienia Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 11:40
– Ziemia trzęsie się mniej z tego powodu, że siedzieliśmy w domach. Mamy mniej przewoźników, mniej samochodów i to powoduje, że planeta trzęsie się zauważalnie mniej niż zwykle. Za to ludzie trzęsą się coraz bardziej – mówi Grażyna Dobroń.
Audio
  • Co, kiedy słowa pocieszenia nie wystarczą? (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Lightspring

– Strach ma wielkie oczy i piekielnie szybko rośnie, rozprzestrzenia się. Trzeba dziś spokoju, znalezienia równowagi. To dotyczy nas wszystkich. W poważnych sprawach, gdy umysł jest głęboko wstrząśnięty, słowa "Będzie dobrze" nie wystarczą, ale w ciszy, w zieleni, nad wodą, w przestrzeni zawsze dobre rzeczy się wydarzą. Próbujmy. Na słabym człowieku rany jątrzą się bardziej i trwają dłużej – przekonuje autorka audycji.

– Możemy się zmieniać powoli. Do bycia sobą trzeba dojrzeć. To jest wysiłek, żeby stanąć na własnych nogach, być odpowiedzialnym i przyjąć postawę, że ja decyduję, co i jak robię i ponoszę konsekwencje własnych wyborów. Dojrzałość polega też na tym, żeby wznosić się ponad impulsy natury. My jednak zazwyczaj walczymy. W filozofii buddyjskiej  najważniejszy jest spokój umysłu i odpuszczenie. Kiedy przestajemy walczyć, rzeczy, na których nam zależy, same się dzieją. 

***

Tytuł audycji: Instrukcja obsługi człowieka
Prowadzi: Grażyna Dobroń 
Data emisji: 25.05.2020
Godzina emisji: 11.30

kr

Czytaj także

Lęk przed jutrem w czasie epidemii. Jak sobie z nim radzić?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 11:40
– Teraz każdy poranek wzbudza niepewność. Nie wiemy, jak długo to wszystko potrwa i czy będzie do czego wracać. Mój ojciec mówił, że najgorsi doradcy to strach i lęk. To są tylko emocje, poza które można wyjść, skupiając się rzeczach dobrych – tymi słowami rozpoczęła swój felieton Grażyna Dobroń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie izolujmy naszych serc w obawie przed zarazą

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 11:40
– Drzwi symbolizują wolność i bezpieczeństwo, relacje i samotność. My jesteśmy odpowiedzialni za to, kiedy drzwi uchylamy, a kiedy je znów zamkniemy – mówi Grażyna Dobroń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stresy, niepokoje, napięcia. Jak odnaleźć spokój w codzienności?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 17:31
Dla nas i naszych bliskich konieczne jest zerwanie ze schematem praca - dom - odpoczynek przed ekranem. Istotne jest także ograniczenie ilości stresu w naszym życiu. – Sami sobie stawiamy płoty ze wszystkich swoich wyobrażeń: nie da się, nie mogę, muszę, nie powinienem; a potem wygląda się zza tego płotu i zazdrości tym, którzy żyją na wolności. Tylko miłość sprawia, że świat staje się znośny, a nawet piękny – przekonuje Grażyna Dobroń. 
rozwiń zwiń