Poranki – błogosławieństwo od matki natury

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 11:40
– Milan Kundera w "Walcu pożegnalnym" napisał: "Proszę mi wierzyć, że o charakterze ludzi decydują ich poranki". Mam podobne przeświadczenie – stwierdza Grażyna Dobroń.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/BABAROGA

Posłuchaj
04:09 2020_07_27 11_32_29_PR3_Instrukcja_Obslugi_Czlowieka.mp3 Już czas zacząć celebrować poranki! (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)

 

– To poranki decydują, co zrobimy, czy będzie nam się chciało, czy z radością wejdziemy w cały dzień. Zdarza się, nawet na wakacjach, że jesteśmy w terrorze budzika, który brutalnie przecina nasz wypoczynek, albo w terrorze wrzeszczących dzieci, które są głodne lub chcą się bawić. Hola! Warto przerwać te praktyki, bo nie odpoczniemy, a odporności na najbliższe miesiące trzeba nam najbardziej – radzi autorka audycji.

Jak podkreśla Grażyna Dobroń, najlepszym momentem na zmianę spojrzenia na nasz poranny, wolny czas są właśnie wakacje. – Człowiek otwiera oczy, przeciągnie się, otworzy okno, głęboko powdycha lepsze niż miastowe powietrze, pomarzy chwilkę. Stąd bierze się cierpliwość dnia, trafne wybory i wdzięczność za życie. Bliskie mi jest to, co mówił Dalajlama XIV: Pokój na świecie musi rozwijać się z wewnętrznego pokoju. Pokój to nie tylko brak przemocy. Myślę, że pokój jest przejawem ludzkiego współczucia" – mówi.

Zwolnijmy na własne życzenie. Proszę – jest okazja! – podsumowuje dziennikarka radiowej Trójki.

Jak być szczęśliwym według Dalajlamy? (Trójka)/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Instrukcja obsługi człowieka
Prowadzi: Grażyna Dobroń 
Data emisji: 27.07.2020
Godzina emisji: 11.33

kr

Czytaj także

Dalai Lama i jego przekaz na debiutanckiej płycie

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 11:40
– Dziś urodziny ma Dalai Lama, kończy 85 lat. Wyjęłam wszystkie jego książki, założyłam na szyję kathak, który od niego dostałam. Niesamowite, że mogłam go poznać, organizować jego pierwsze spotkanie w Trójce w 2000 roku – wspomina Grażyna Dobroń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bądź dobrej myśli, bo po co być złej?"

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 11:40
– Przeważnie wydaje nam się, że nasze myśli to nasza prywatna sprawa, jeżeli trzymamy je dla siebie i nie gardłujemy. Ale nie do końca tak jest. Każdy z nas nieustannie wysyła energię myśli, pozytywną lub negatywną – mówi Grażyna Dobroń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zestaw kluczy do własnej przemiany

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 11:40
– Droga do siebie ma postoje i wyboje. Kiedyś mówiło się: "Jak on się zmieni, będzie między nami lepiej". To oczywiście nieprawda. Ale kto jest w rodzinie mocniejszy, bardziej świadomy, ten zaczyna przemianę. Zaczyna od siebie – mówi Grażyna Dobroń.
rozwiń zwiń