Jesteś zielony, niebieski, czerwony albo żółty

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2010 16:00
Każdy człowiek ma swój kolor, który określa jego osobowość. Ludzie łączą się w pary ze swoim przeciwieństwem. Takie związki gwarantują rozwój, chociaż bywają trudne.
Audio

Według teorii klasyka psychologii Karla Gustava Junga, ucznia Zygmunta Freuda, na osobowość człowieka składa się myślenie, wrażliwość, intuicja i uczucia.

Każdej osobowości Jung przypisał kolor. Człowiek logiczny, systematyczny, który ma wszystko w życiu zaplanowane, ma kolor niebieski. Człowiek radosny, spontaniczny, kreatywny ma kolor żółty. Ten, który wszystko traktuje zadaniowo, jest dominujący i egoistyczny to człowiek o osobowości czerwonej. Zielony to typ wspierający, dba o innych i poprzez to się realizuje, posiada wysoką inteligencję emocjonalną.

- Ludzie dobierają się w pary na zasadzie przyciągania przeciwności – mówi dr Joanna Heidman, psycholog. – Jeśli naprawdę się kochają, to przyzwyczajają się do siebie i ten żółty upodabnia się do tego niebieskiego. Dzięki temu rozwijają się, chociaż nie jest to bezbolesne – dodaje psycholog.

Teoria Junga mówi, że przeciwieństwa i biegunowość to gwarancja rozwoju.

(im)

Zobacz więcej na temat: psychologia

Czytaj także

Kobiety

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2010 10:45
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie razem i osobno

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2009 10:45
Życie razem i osobno
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzajemne uzupełnianie się

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2009 10:45
Wzajemne uzupełnianie się
rozwiń zwiń