Koralowa królowa i żółta księżniczka

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 12:00
Wrzesień to najwyższy czas, aby wzmocnić swoją odporność przed nadchodzącymi jesienią i zimą. Dlatego Grażyna Dobroń przypomina o dwóch porzuconych i niesłusznie dziś zapomnianych owocach.
Koralowa królowa i żółta księżniczka
Foto: pixabay.com

Niegdyś jarzębina była niezwykle popularna, choćby dlatego, że mocno czerwone owoce doskonale nadawały się np. na korale. Jednocześnie jednak ostrzegano dzieci, aby ich nie jadły na surowo, bo nie dość, że są gorzko-cierpkie, to jeszcze trujące. Ale babcie doskonale wiedziały, jak pozbyć się tego zagrożenia i nieprzyjemnego smaku. Już bezpieczna jarzębina stawała się ważnym produktem w kuchni, a przede wszystkim – w domowej apteczce.


Posłuchaj
05:48 2020_09_14 11_29_22_PR3_Instrukcja_Obslugi_Czlowieka.mp3 Jarzębina i mirabelka: smaczne, zdrowe i zapomniane (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)​

 

Tytułowa żółta księżniczka to mirabelka – najbardziej chyba porzucona i niedoceniona. Rośnie w wielu miejscach, ale jej niewielkie, żółte owoce nie są zbierane, a szkoda, bo są bardzo cenne. Doskonale nadają się na przetwory, ale także są prozdrowotne. Przypomnijmy sobie o mirabelkach!

***

Tytuł audycji: Instrukcja obsługi człowieka
Prowadzi: Grażyna Dobroń
Data emisji: 14.09.2020
Godzina emisji: 11.29

pr/mk

Czytaj także

Nie tylko cholesterol. Co warto kontrolować, dbając o serce?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2018 14:00
– Nasze serca częściej niż kiedyś wypadają z rytmu. Zawały przydarzają się coraz młodszym ludziom. Zamiast zamartwiać się tym, ile jeszcze wytrzyma moje serce, warto kontrolować poziom CRP – radzi Grażyna Dobroń. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co wpływa pozytywnie na pracę mózgu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 11:35
– Stałe otaczanie się tym, co dobre, zmienia strukturę i pracę mózgu. Jest to organ magiczny i fascynujący. Zawsze potrafi przerobić dobre składniki na porcję szczęścia – mówi autorka audycji.
rozwiń zwiń