Empaticus Rzepus

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2011 12:31
Ten typ tłumaczy sobie: gdybym jej nie pomógł, ona nie dałaby rady, jestem jej aniołem. Biegnie na pomoc zawsze, kiedy ktoś go potrzebuje.
Audio

- To taka Matka Teresa w męskim wydaniu. Jest godzina 23, koleżance zepsuł się samochód, on rzuca wszystko i do niej pędzi - tłumaczy Mirosław Słowikowski, autor typologii.

Życie z takim mężczyzną może wydawać się niektórym kobietom idyllą w czystej postaci. To jednak tylko pozory. Jak podkreśla gość "Instrukcji obsługi człowieka" Empaticus Rzepus jest w stanie pożyczyć komuś ostatnie pieniądze. Tłumaczy wtedy swojej partnerce: my sobie jakoś poradzimy, ale ona/on ma dopiero trudną sytuację.

Taka osoba nigdy nie kupuje sobie niczego porządnego, bo jest za drogie. Według niego lepiej robić zakupy w lumpeksach, przecież jest tyle zwierząt i ludzi na świecie potrzebujących pomocy. Wydawanie 50 złotych na własne ubrania stanowi dla Empaticusa Rzepusa wielką rozrzutność.

W związku potrafi być bardzo zaborczy. - Kiedy się z kimś zwiąże, a partnerka docenia jego pomoc i cały czas powtarza: kochanie, gdyby nie ty… To wtedy wszystko jest w porządku – mówi Mirosław Słowikowski.

Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy partnerka próbuje powiedzieć: nie, dziękuję, poradzę sobie sama. Krytykę potrafi jeszcze przyjąć, ale odrzucenie pomocy jest dla niego prawie zabójstwem.

Jak zatem poradzić sobie z takim przypadkiem? Gość Trójki radzi, by wytłumaczyć mu jak wielką przyjemność sprawia pomaganie innym i dlatego każdy chciałby jej zakosztować, nie tylko on.

Mirosław Słowikowski dodaje, że z Empaticusem Rzepusem problem bywa poważny, bo ten typ nie potrafi zainwestować w swój własny rozwój i z tego powodu bardzo często na gruncie zawodowym niewiele osiąga. - Ma wielki potencjał i może go wykorzystać pod warunkiem, że zacznie być Empaticusem Rzepusem także dla siebie.

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Instrukcja obsługi człowieka" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45. Zapraszamy.

(dmc)

 
Zobacz więcej na temat: boks grunty pieniądze

Czytaj także

Encyklopedicus Mondralus

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2011 12:21
- Według mężczyzny, o tym typie osobowości, człowiek jest tyle wart, ile wie – mówi Mirek Słowikowski, terapeuta.
rozwiń zwiń