X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Chcesz schudnąć? Uważaj na owoce!

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2011 13:37
- Niestety oprócz wspaniałych witamin i mikroelementów w owocach również znajduje się cukier - fruktoza, która w wątrobie przekształcana jest w trójglicerydy czyli w tłuszcze, odkładające się na brzuchu, na boczkach - mówi Ewa Kurowska, dietetyk.
Audio
Truskawki
TruskawkiFoto: Glow Images/East News

Instytut Żywności i Żywienia zaleca, żeby owoce spożywać codziennie, ale w ilości nie więcej niż 300 gram, co odpowiada dwóm niedużym porcjom owoców. Ewa Kurowska, dietetyk, radzi by np. zmieszać truskawki z makaronem razowym i jogurtem. - Wtedy ten cukier z truskawek nie będzie tak szybko wchłaniany, jak wtedy, kiedy jemy same owoce na pusty żołądek, będzie komponował się z innymi składnikami posiłku i nie wyrządzi nam tyle szkody - przekonuje gość Grażyny Dobroń.

Dietetyk zwraca również uwagę, że jeśli jemy potrawy o bardzo intensywnych smakach, bardzo mocno przyprawione, nasze kubki smakowe "otępiają się", nie jesteśmy w stanie wyczuć delikatnych różnic smakowych. Ewa Kurowska radzi, by zastąpić słodzone napoje wodą, ograniczyć solenie potraw, ostre przyprawianie. - Komórki w kubkach smakowych wymieniają się średnio co 10 czy 14 dni, także dwa tygodnie wystarczą, żeby zaczęły wyczuwać te subtelne różnie w smakach - przekonuje.

Ekspert zaleca też, żeby zastanawiać się nad  tym, czy naprawdę jesteśmy głodni, czy tylko chcemy zjeść coś z nudów. Gość Trójki zdradza również starą, sprawdzoną metodę dietetyczną - zmniejszenie talerzy w domu na mniejsze.

Audycji "Instrukcja obsługi człowieka" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45.

(pg)