Choroba może motywować do działania

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2011 09:00
Kasia Gajewska (Tupaczewska) od dzieciństwa zmaga się z cukrzycą. Choroba nie przeszkadza jej w cieszeniu się najmniejszą chwilą życia. Często także podwójnie motywuje do działania.
Audio
Choroba może motywować do działania
Foto: Glow Images/East News

Kasia Gajewska (Tupaczewska) przyznaje dużo zawdzięcza swoim rodzicom i lekarzom, którzy nauczyli ją w odpowiedniego podejścia do choroby. - Dzięki temu nigdy nie stawiałam sobie zbyt dużych ograniczeń. Wiedziałam, że muszę dostosować chorobę do stylu życia, który chcę prowadzić.

Kasia Gajewska (Tupaczewska) dodaje, że często choroba podwójnie ją motywowała. – Wiedziałam, że w niektórych sytuacjach mam trudniej niż moi rówieśnicy, dlatego starałam się podwójnie, by pokazać jak wiele mogę - dodaje.

Teraz nasza bohaterka stara się przekazać zdobytą wiedzę i doświadzcenie innym. Przed błędami przestrzega zwłaszcza rodziców, którzy zbyt często są nadopiekuńczy. – Kiedy mały cukrzyk wraca ze szkoły rodzice pytają go zazwyczaj o poziom cukru, rzadziej o to, jak poszło mu w szkole. Wszystko kręci się wokół choroby, przez co w dziecku może ukształtować się przekonanie, że przez swą chorobę jest inne - wyjaśnia.

Nasza bohaterka radzi także, by rodzice zbytnio nie ograniczali swoich dzieci, bo kiedyś i tak będą musiały zmagać się ze swoją chorobą same.

Dodaje także, że dzięki chorobie nauczyła się odpowiedzialności i dokonywania trafnych wyborów.

Audycji "Instrukcja obsługi człowieka" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45.

Zobacz więcej na temat: cukrzyca dzieci rodzice

Czytaj także

Fotografia prawdę Ci powie

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2011 10:00
- Zdjęcie pozwala uchwycić migawki emocjonalne, których normalnie nie widzimy, albo nie chcemy zobaczyć - mówi Robert Fryczkowski, trener biznesu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budząc się do życia

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2011 11:45
- Nauczyłem się od Majów, że rano dzień jest nowy, nieskażony. To, co się w jego trakcie wydarzy, jak go przeżyjemy, jakie relacje nawiążemy z ludźmi, zależy od nas - opowiada o. Mieczysław Ropiński pracujący w Paragwaju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niebezpieczne "nie", które oznacza "tak"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2011 15:00
Bardzo często do opisania czegoś pozytywnego używamy negacji, a to nie pozostaje bez znaczenia dla naszego samopoczucia.
rozwiń zwiń