X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Choroba może motywować do działania

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2011 09:00
Kasia Gajewska (Tupaczewska) od dzieciństwa zmaga się z cukrzycą. Choroba nie przeszkadza jej w cieszeniu się najmniejszą chwilą życia. Często także podwójnie motywuje do działania.
Audio
Choroba może motywować do działania
Foto: Glow Images/East News

Kasia Gajewska (Tupaczewska) przyznaje dużo zawdzięcza swoim rodzicom i lekarzom, którzy nauczyli ją w odpowiedniego podejścia do choroby. - Dzięki temu nigdy nie stawiałam sobie zbyt dużych ograniczeń. Wiedziałam, że muszę dostosować chorobę do stylu życia, który chcę prowadzić.

Kasia Gajewska (Tupaczewska) dodaje, że często choroba podwójnie ją motywowała. – Wiedziałam, że w niektórych sytuacjach mam trudniej niż moi rówieśnicy, dlatego starałam się podwójnie, by pokazać jak wiele mogę - dodaje.

Teraz nasza bohaterka stara się przekazać zdobytą wiedzę i doświadzcenie innym. Przed błędami przestrzega zwłaszcza rodziców, którzy zbyt często są nadopiekuńczy. – Kiedy mały cukrzyk wraca ze szkoły rodzice pytają go zazwyczaj o poziom cukru, rzadziej o to, jak poszło mu w szkole. Wszystko kręci się wokół choroby, przez co w dziecku może ukształtować się przekonanie, że przez swą chorobę jest inne - wyjaśnia.

Nasza bohaterka radzi także, by rodzice zbytnio nie ograniczali swoich dzieci, bo kiedyś i tak będą musiały zmagać się ze swoją chorobą same.

Dodaje także, że dzięki chorobie nauczyła się odpowiedzialności i dokonywania trafnych wyborów.

Audycji "Instrukcja obsługi człowieka" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45.

Zobacz więcej na temat: cukrzyca dzieci rodzice

Czytaj także

Fotografia prawdę Ci powie

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2011 10:00
- Zdjęcie pozwala uchwycić migawki emocjonalne, których normalnie nie widzimy, albo nie chcemy zobaczyć - mówi Robert Fryczkowski, trener biznesu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budząc się do życia

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2011 11:45
- Nauczyłem się od Majów, że rano dzień jest nowy, nieskażony. To, co się w jego trakcie wydarzy, jak go przeżyjemy, jakie relacje nawiążemy z ludźmi, zależy od nas - opowiada o. Mieczysław Ropiński pracujący w Paragwaju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niebezpieczne "nie", które oznacza "tak"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2011 15:00
Bardzo często do opisania czegoś pozytywnego używamy negacji, a to nie pozostaje bez znaczenia dla naszego samopoczucia.
rozwiń zwiń