Co jeść po urodzeniu dziecka? Specjaliści zalecają rosół!

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2011 13:00
Dietetyk Urszula Kwiatek zaleca także unikanie warzyw strączkowych, kawy i herbaty. W zamian proponuje buraczki, seler czy ziele krwawnika.
Audio
Co jeść po urodzeniu dziecka? Specjaliści zalecają rosół
Foto: sxc.hu

- W dawnych czasach kobiety w połogu dostawały specjalnie przyrządzony rosół, który gotowany był na bazie marchwi, korzenia pietruszki, selera i kurczaka z chrząstkami. Składniki gotowano długo, dzięki czemu powstawała bardzo kleista, sycąca i co najważniejsze odżywcza zupa - mówi dietetyk Urszula Kwiatek. Dodaje, że dziś o tych dobrych, sprawdzonych przepisach i tradycjach niewiele mam pamięta.

Gość "Instrukcji obsługi człowieka" zauważa, że wiele kobiet po urodzenia dziecka skarży się na wypadające włosy, łamiące się paznokcie, czy zaburzenia nastroju. Przyczyną tego jest zazwyczaj złe odżywianie.

Dietetyk doradza, by zwłaszcza kobiety karmiące piersią, zadbały o swoją dietę. Zaleca unikanie warzyw strączkowych, które powodują wzdęcia. Doradza natomiast jedzenie warzyw, które wzmacniają wątrobę i nerki, czyli narządy, które dbają o oczyszczanie organizmu z toksyn, mają wpływ na cerę, kondycję włosów i paznokci.

Działanie nerek poprawia seler i korzeń pietruszki, a kondycję wątroby buraczki, skrzyp, fiołek trójbarwny i ziele krwawnika.

Urszula Kwiatek odradza też picie kawy i herbaty.

Audycji "Instrukcja obsługi człowieka" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godzinie 10.45

(mz)

Czytaj także

Chcesz schudnąć? Uważaj na owoce!

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2011 13:37
- Niestety oprócz wspaniałych witamin i mikroelementów w owocach również znajduje się cukier - fruktoza, która w wątrobie przekształcana jest w trójglicerydy czyli w tłuszcze, odkładające się na brzuchu, na boczkach - mówi Ewa Kurowska, dietetyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy przestali ćwiczyć?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2011 16:03
52 proc. Polaków nie uprawia sportu i nie korzysta z żadnych form aktywności fizycznej - wykazały badania TNS OBOP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żegnaj tłuste jedzenie!

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2011 12:07
Miażdżyca to podstępna choroba, której dolegliwości przez wiele lat możemy nie odczuwać. A potem? Czeka nas zmiana myślenia i jedzenia...
rozwiń zwiń