Świąteczne rytuały

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2011 14:05
Jedni twierdzą, że rytuały są sposobem na pielęgnowanie tradycji, inni przekonują, że ludzie wymyślili je, żeby było łatwiej żyć.
Audio
  • "Instrukcja obsługi człowieka" - 13 grudnia 2011
Świąteczne rytuały
Foto: Glow Images/East News

Wiele jest rytuałów – od tych codziennych jak uścisk dłoni, po świąteczne jak "śledzik". – Czy wyjątkowy rytuał polega na tym, że musimy straszliwą ilość kasy „wywalić” na tzw. prezenty rytualne, wyciąć choinki, które w setkach tysięcy muszą umrzeć w kącie naszego pokoju? - pyta Marek Rożalski, coach. Ekspert w rozmowie z Grażyną Dobroń przekonuje, że ludzie są leniwi, gdy się kłócą często nie wiedzą jak z tego wyjść, albo jest im bardzo trudno pokazać swoje uczucia - wzruszenie lub miłość. A rytuał pozwala być bliżej z drugim człowiekiem.

Jednocześnie rytuał ma niejedną twarz. Możemy patrzeć na te zwyczaje jak na przeżytek, coś sztucznego, albo traktować rytuał jako okazję, w której jest nam łatwiej być bliżej z innymi, poczuć się radośniej ,wspanialej. - Wymyśliliśmy ten automatyzm po to, byśmy byli lepsi, fajniejsi. Dzielenie się opłatkiem polega na tym, że przekazujemy sobie dobre słowa miłości i przyjaźni, wtedy jesteśmy lepsi. Bez rytuału nie będziesz kochał swojej żony i dzieciaków tak jak na to zasługują – tłumaczy gość Trójki.

Jakie są rytuały związane z internetem i czy są one faktycznie już rytuałami, czy jeszcze "tylko" modą, dowiesz się słuchając całej audycji "Instrukcja obsługi człowieka. 13 grudnia 2011".

Audycji "Instrukcja obsługi człowieka" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45.

(ed)

Czytaj także

Nie daj się świątecznej gonitwie

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2011 17:22
Kupić prezenty dla wszystkich, upiec przynajmniej 5 ciast, kolejny raz umyć okna! Wśród świątecznych przygotowań można zgubić sens tych dni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słowa ranią

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 15:50
- Podczas kłótni nie należy mówić do partnera "ty mnie nie kochasz", "nie poświęcasz mi czasu", tylko "czuję, że mógłbyś mi poświęcić więcje czasu". Trzeba uważać, żeby nie przekorczyć granic, z któych jest bardzo ciężko wrócić - przekonuje Robert Fryczkowski, filozof.
rozwiń zwiń