366 dni do bycia szczęśliwym

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 15:50
Przed nami cały rok, żeby poprawić samopoczucie, ocenę i budować własne szczęścia poprzez marzenia, postanowienia i działanie.
Audio
  • "Instrukcja obsługi człowieka" - 2 stycznia 2012
366 dni do bycia szczęśliwym
Foto: Glow Images/East News

Jeśli chcemy przekonać się, czy marzenia mają szanse na realizację, powinniśmy sprawdzić, czy to jest coś, na czym nam naprawdę zależy. - Czy to nie jest coś zastępczego. Może się okazać, że to jest jakiś pomysł ad hoc albo życzenie rodziny, przyjaciół, partnera, że to wcale nie jest nasze – mówi psycholog  Marcjanna Przychocka.

Ekspert w rozmowie z Grażyną Dobroń wyjaśnia, że czasami nasze pomysły są pewną metaforą lub pierwszym skojarzeniem, jakie przychodzi do głowy, gdy myślimy o czymś dla nas dobrym. - Jak się zagłębimy, to się okazuje, że pewne rzeczy są dla nas ważne i nie mają nic wspólnego z fitnessem, z tym, żeby ważyć 10 kg mniej, żeby mieć lepszy samochód – przekonuje gość Trójki.

W ostatnich latach bardzo modne ukierunkowanie na cele trzeba traktować z rozwagą. Czasem stawiamy sobie cele tak, że są praktycznie nieosiągalne.  - Sprawdzajmy, na ile coś jest wykonalne w czasie, który sobie założyliśmy – radzi psycholog. Z takiego rachunku może wynikać, że cel nas  kosztuje zbyt dużo w stosunku do planowanego rezultatu. To pozwala przygotować plan B i ograniczyć rozczarowanie, a lepsze rozeznanie w tym, co nam daje oparcie, co już się udało i co zrobiliśmy, sprawia, że możemy iść dalej i spełniać marzenia.

Jak budować własne szczęście i realizować założone cele, dowiesz się słuchając całej audycji "Instrukcja obsługi człowieka – 2 stycznia 2012".

Audycji można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45. Zapraszamy!

(ed)Czytaj także

Gdy trudne doświadczenia dodają nam sił

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2010 15:00
Trudne, dramatyczne sytuacje zazwyczaj dołują nas i pogrążają na jakiś czas w tak zwanym "niebycie". Ale zdarza się i to nierzadko, że trudne doświadczenia stają się źródłem siły, wzrostu, osobistej przemiany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otwórzmy się na szczęście

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2011 11:31
- O nieszczęściu potrafimy rozmawiać godzinami, kawałkować, rozwałkowywać, analizować, ale o niespodziewanym szczęściu, już nie - mówi Grażyna Dobroń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warto odważyć się zwyczajnie żyć

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 08:00
Nowy Rok to nowy początek, czy tylko pretekst do tworzenia listy postanowień, z których szybko rezygnujemy? Jak to zrobić, by w 2012 nasze oczekiwania zmieniły nasze życie i nas?
rozwiń zwiń