Polka w ciąży sama o sobie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012 11:39
Kobieta w błogosławionym stanie chce koniecznie zmienić swoje życie i nadać mu nowy sens. A czego się boi, co wie, czego nie?
Audio
Polka w ciąży sama o sobie
Foto: sxc.hu

Ostatnie badanie TNS OBOP dotyczyło kobiet w ciąży - jakie są, co myślą, czego się boją. Grażyna Dobroń o obawy oczekujących dziecka Polek zapytała psycholog, doktor Ewę Jarczewską-Gerc.

- Polki przede wszystkim chcą w ciąży uniknąć stresu. Boimy się o dziecko, czy ono będzie zdrowe, jak będzie przebiegała ciąża, jak sobie poradzimy z porodem, ale poród to też głównie lęk o dziecko. Te wszystkie czynniki wzmagają stres kobiet w ciąży. Niestety nie jest jego całkowite uniknięcie, ale stres możemy optymalizować - poinformowała psycholog.

Pomogą w tym regularne wizyty u lekarza. Zalecany jest wybór jednego lekarza, któremu ufamy, który może rozwiać nasze wątpliwości. - Niektóre kobiety unikają wizyty u lekarza i badań z obawy przed ich wynikami. Często jednak wpędzają się przez to w jeszcze gorszy stan - mówi Ewa Jarczewska-Gerc. Jej zdaniem nieświadomość generuje pobudzenie, niepokój, lęk, negatywne emocje. - Z badań psychologicznych wynika, że takie unikowe tendencje sprawiają, stres narasta, a nie redukuje się - dodaje.

Bardzo ważne dla kobiet w ciąży jest wsparcie i psychiczne i fizyczne otrzymywane od osób bliskich - partnera, rodziny, przyjaciół.

Jak możemy rozwiać mit Polki - kobiety, która sama sobie ze wszystkim poradzi podpowiadały Ewa Jarczewska-Gerc i Grażyna Dobroń - posłuchaj całej audycji "Instrukcja obsługi człowieka" - 22 lutego 2012.

Audycji "Instrukcja obsługi człowieka" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45. Zapraszamy.

(pj)