X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Psychologia to nauka, nie czary"

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 16:30
Pod takim hasłem protestuje ponad stu polskich naukowców, psychologów i studentów przeciwko stosowaniu szkodliwych - ich zdaniem - testów projekcyjnych, stosowanych przez biegłych sądowych.
Audio
Psychologia to nauka, nie czary
Foto: fot. materiały prasowe

- Chcemy zwrócić uwagę ludzi na to, że mają prawo do tego, by odmówić badania testem, który jest kontrowersyjny, nierzetelny i nietrafny – przekonują organizatorzy protestu "Psychologia to nauka, nie czary". Testy psychologiczne, projekcyjne przypominają szkolną zabawę, gdzie na kartce papieru za pomocą farby robi się kleksy, a następnie kartka zginana na połowę tworzy nowy wzór, który pozwala odgadywać powstałe kształty czy postaci. Fachowo badanie nazywa się testem plam atramentowych Rorschacha. Wynaleziono go blisko 100 lat i była to podstawowa metoda diagnostyczna w psychologii i sądownictwie określająca osobowość człowieka.

Klub Sceptyków Polskich i środowisko psychologów protestuje przeciwko wykorzystywaniu testu, ponieważ jest on przestarzały. - To była metoda, która powstała w zupełnie innych czasach. Psychoanaliza była wtedy bardzo popularna. Zakłada się w niej, że projekcja naszych wewnętrznych stanów, cech, kompleksów traum, może zostać odczytana przez to, co sądzimy na podstawie tego, co widzimy w plamach atramentowych. Nauka się rozwija i okazuje się, że są lepsze narzędzia – mówi psycholog Tomasz Garstka.

Do dziś test jest wykorzystywany w sądownictwie i na jego podstawie można odebrać komuś dziecko. - Wielu biegłych mówi, że nie stosują tego testu jako jedynego narzędzia - mówi gość Grażyny Dobroń. Ekspert zaznacza, że w przypadku tego testu istnieje spora możliwość nadinterpretowania wyników, a przykładowo osoby wyjątkowo inteligentne, której podają dużo skojarzeń, mają bujną wyobraźnię, jednocześnie wzrasta im poziom patologii wykazany w tym teście. - Im więcej ktoś przejawia wyobraźni, podaje mniej standardowych wypowiedzi, ma większą szansę, by utrafić w to, co jest traktowane jako wynik świadczący o patologii - przekonuje psycholog.

Przy rozwodzie zawsze jest walka o dzieci, wysuwane są najmocniejsze argumenty. - Niestety, w naszym kraju w wypadku rozwodów dochodzi często do oskarżenia ze strony zazwyczaj kobiet o molestowanie seksualne przez partnera czy męża dziecka, wtedy m.in. testy projekcyjne są stosowane, by upewnić się, czy ktoś ma skłonności pedofilskie - tłumaczy psycholog. Często opinia biegłych ma niezwykle duży wpływ na sąd, ponieważ sędziowie nie znają się na psychologii.

Audycji "Instrukcja obsługi człowieka" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45. Zapraszamy.

(ed)

Czytaj także

Ciało Cię zdradza

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2010 12:32
Jak rozpoznać, czy prezent się naprawdę spodobał, czy był trafiony? Obserwujmy uważnie reakcję osoby, którą obdarowujemy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odwiązać kotwicę żalu

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2011 11:59
- Poczucie żalu to nić, albo wręcz gruba lina, która nas trzyma na kotwicy dawnego bólu. Wybaczenie pozwala ten żal odwiązać i trzeba to zrobić, inaczej nie będziemy płynąć na pełnych żaglach - mówiła w Trójce psycholog dr Joanna Heidtman.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Godzinka na przemyślenia nie zaszkodzi

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 15:47
- Sami sobie narzucamy system zniewolenia, który nas ciągle pogania, każe coś robić. Nazywamy to tradycją, rytuałem czy przyzwyczajenie, ale trzeba się zastanowić na ile pozwalają nam one realizować własny życiowy plan - mówi psycholog Aneta Styńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odnaleźć ciszę w sobie

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2012 15:00
W dzisiejszym świecie trudno o ciszę, czasem jest ona dla nas wręcz niewygodna. Ale to właśnie dzięki niej możemy pracować nad sobą, rozwijać się, stawać bardziej kreatywnymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polka w ciąży sama o sobie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012 11:39
Kobieta w błogosławionym stanie chce koniecznie zmienić swoje życie i nadać mu nowy sens. A czego się boi, co wie, czego nie?
rozwiń zwiń