Trzeba pomagać z wyczuciem

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 17:15
- Każdy z nas ma inną granicę dla tego, co jest osobiste i prywatne – mówi psycholog Barbara Korczyńska. Ekspert radzi jak pomagać i uniknąć przy tym rozwiązań "siłowych".
Audio
Ciało mówi czasem więcej niż słowa
Ciało mówi czasem więcej niż słowaFoto: Glow Images/East News

Kiedy w pracy widzimy, że ktoś jest zmartwiony, ale nie mówi o problemie, często zastanawiamy się jak daleko powinniśmy ingerować w jego życie osobiste i samopoczucie, by pomóc bez szkody. - W korporacjach często mamy do czynienia z osobami, które są postrzegane jako zimne, chłodne, nigdy źle się nie czują, nie zwracają uwagi na samopoczucie innych - opowiada Barbara Korczyńska.

Psycholog w rozmowie z Grażyną Dobroń przekonuje, iż zainteresowanie, zwykły ludzki odruch serca to jest bardzo dobra i zdrowa rzecz. Jednocześnie przestrzega, by zawsze szanować prawo drugiej osoby do tego jak bardzo ona chce w dany temat wchodzić. - Dla jednych wsparcie, przytulenie bez słów będzie dużo znaczyło, innym się to nie spodoba, bo będzie ich rozklejać - wyjaśnia gość Trójki. Jak sugeruje ekspert zawsze można dyskretnie zapytać, czy potrzebna jest pomoc lub co może zmartwionej osobie poprawić samopoczucie.

- Zwykła serdeczna życzliwość, ale nieingerująca przesadnie, jest lepsza niż uzdrowienie kogoś na siłę - przekonuje psycholog. Warto też rozglądając się wokół być wrażliwym na sygnały niewerbalne osób z naszego otoczenia, a wtedy będziemy w stanie rozszyfrować, czy ktoś potrzebuje poklepania po ramieniu, wsparcia, przytulenia, wyjścia na kawę czy konkretnej, czasem bardzo wymiernej pomocy.

Dlaczego pomaganie innym ma działanie terapeutyczne także tych, którzy pomagają i jak rozpoznać czy ktoś potrzebuje wsparcia, dowiesz się słuchając całej rozmowy w audycji "Instrukcja obsługi człowieka - 1 marca 2012".

Audycji "Instrukcja obsługi człowieka" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45. Zapraszamy.

(ed)

Czytaj także

Odwiązać kotwicę żalu

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2011 11:59
- Poczucie żalu to nić, albo wręcz gruba lina, która nas trzyma na kotwicy dawnego bólu. Wybaczenie pozwala ten żal odwiązać i trzeba to zrobić, inaczej nie będziemy płynąć na pełnych żaglach - mówiła w Trójce psycholog dr Joanna Heidtman.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Godzinka na przemyślenia nie zaszkodzi

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 15:47
- Sami sobie narzucamy system zniewolenia, który nas ciągle pogania, każe coś robić. Nazywamy to tradycją, rytuałem czy przyzwyczajenie, ale trzeba się zastanowić na ile pozwalają nam one realizować własny życiowy plan - mówi psycholog Aneta Styńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odnaleźć ciszę w sobie

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2012 15:00
W dzisiejszym świecie trudno o ciszę, czasem jest ona dla nas wręcz niewygodna. Ale to właśnie dzięki niej możemy pracować nad sobą, rozwijać się, stawać bardziej kreatywnymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polka w ciąży sama o sobie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012 11:39
Kobieta w błogosławionym stanie chce koniecznie zmienić swoje życie i nadać mu nowy sens. A czego się boi, co wie, czego nie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Psychologia to nauka, nie czary"

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 16:30
Pod takim hasłem protestuje ponad stu polskich naukowców, psychologów i studentów przeciwko stosowaniu szkodliwych - ich zdaniem - testów projekcyjnych, stosowanych przez biegłych sądowych.
rozwiń zwiń