X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Naturalna słodycz bez kalorii

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2012 14:22
- Stewia to roślina od wieków stosowana w Ameryce Południowej. W Europie to nowość, ale została już dokładnie przebadana i mogą ją stosować do słodzenia także osoby z cukrzycą - mówi w Trójce dr Hanna Mojska.
Audio
  • "Instrukcja obsługi człowieka" - 25 kwietnia 2012
Stewia
Stewia Foto: źr. Wikimedia Commons/onezzzart/lic. CC

- Ta roślina zawiera związki, które okreslamy mianem glikozydów stewiolowych. Prócz tego, że są 300-400 razy słodsze od cukru, nie wnoszą do naszej diety kalorii, a to dlatego, że nie są wchłaniane w ludkim przewodzie pokarmowym - wyjaśnia dr Hanna Mojska z Zakładu Bezpieczeństwa Żywności Instytutu Żywności i Żywienia.

Dodatkowym atutem jest fakt, że produkty zawierające te związki nie wywołują tak zwanych "skoków cukrowych" i moga być stosowane nawet przez osoby z cukrzycą. - Stewia nie wpływa w żaden niekorzystny sposób na ciśnienie krwi, nie nasila objawów atopowego zapalenia skóry, a nawet hamuje namnażanie bakterii - dodaje gość Grażyny Dobroń.

W 2010 roku Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (European Food Safety Authority, EFSA) ocenił bezpieczeństwo glikozydów stewiolowych pochodzących ze stewii i ustalił wielkość dopuszczalnej, dziennej dawki ich spożycia (Acceptable Daily Intake, ADI) gwarantującej bezpieczeństwo stosowania. Opinię tę potwierdziła w listopadzie 2011 roku ostateczna decyzja Komisji Europejskiej dopuszczająca do stosowania słodziki pochodzące ze stewii.

Więcej dowiesz się słuchając całej "Instrukcji obsługi człowieka - 25 kwietnia 2012".

Audycji "Instrukcja obsługi człowieka" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45. Zapraszamy.

(asz)

Czytaj także

Cukier Cię postarza

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2011 21:00
Osoby z wysokim poziomem glukozy we krwi wyglądają starzej - informuje "New Scientist".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz więcej nastolatków ma problemy z nadwagą

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2012 08:25
Na tle innych krajów europejskich polskie nastolatki mają najłatwiejszy dostęp do niezdrowej żywności – informuje "Rzeczpospolita"
rozwiń zwiń