Między prawdą a przekonaniem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Między prawdą a przekonaniem
Rozpoznanie, kiedy nasz rozmówca kłamie jest właściwie niemożliwe - mówi Miłosz BrzezińskiFoto: Glow Images/East News

- Cała sztuka skuteczności w życiu polega na tym, żeby zaufać, że twoje prawdy wcale nie muszą być moimi prawdami, twoje przekonania – moimi – podkreśla Marek Rożalski, trener komunikacji.

Posłuchaj

"Instrukcja obsługi człowieka" - 8 maja 2012
+
Dodaj do playlisty
+

Codziennie weryfikujemy informacje o świecie wokół i nas samych. Odpowiedzi, co jest prawdą najczęściej dostarczają nam zmysły, czyli odbieramy rzeczywistość poprzez to, co słyszymy, widzimy, czujemy, a zmysły są zawodne.
- Z przymrużeniem oka możemy traktować to , co w naszej głowie i to, co jest na zewnątrz. Wielu ludzi chce, żeby ktoś im powiedział, ze jest jakąś rzecz niezmienna i wtedy próbują to nazywać "prawdą", bo prawda jest zero-jedynkowa. Ale czy nie łatwiej jest mówić "przekonanie”? – pyta Marek Rożalski, trener komunikacji.
Ekspert w rozmowie z Grażyną Dobroń tłumaczy, że w życiu wcale nie chodzi o zasadę, którą streszcza  powiedzenie "moje będzie zawsze na wierzchu”, a o dialog i tolerancję dla faktu, że ktoś myśli trochę inaczej niż my.  - Gdy ktoś myśli "jestem znakomity, dam radę”, to w jakiś dziwny sposób rzeczywistość się do tego nagina - wyjaśnia Marek Rożalski.

Dlaczego przekonania mogą być rozmaitej wagi oraz czy możliwa jest zmiana przekonań, posłuchaj całej audycji  "Instrukcji obsługi człowieka – 8 maja 2012".
Audycji "Instrukcja obsługi człowieka" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45. Zapraszamy.

Polecane