Nasza miłość opiera się na nas samych

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 20:00
- Jesteśmy jedyni, niepowtarzalni i każdy z nas ma coś do dania światu, tylko musi to odkryć i w jakiś sposób przez siebie przetworzyć. Wtedy będzie wiedział, że jego życie ma sens, wartość, jest ważne - mówiła w Trójce Alicja Grabska, psychoterapeutka uzależnień.
Audio
  • "Instrukcja obsługi człowieka" - 25 czerwca 2012
Nasza miłość opiera się na nas samych
Foto: Glow Images/East News

- Prawdziwa miłość polega na tym, że dajemy, natomiast kiedy dajemy bezgranicznie i oczekujemy, że inni będą nas kochać, to jest właśnie pułapka - wyjaśniła Alicja Grabska.

Ekspert w rozmowie z Grażyną Dobroń tłumaczyła, że granicą prawdziwego uczucia jest to, gdy zajmujemy się bez oczekiwania na wdzięczność. - Natomiast jak się chcemy czuć potrzebni, bo chcemy dawać i w ten sposób realizujemy naszą potrzebę bycia potrzebnym, to gdy nie potrafimy brać to to jest cierpiętnictwo - podkreśliła Alicja Grabska.
Psychoterapeutka zaznaczyła, że nasza miłość opiera się na nas samych. Dobrą "strategią" jest pozwalanie sobie na błędy, pomyłki, marzenia. Warto też ufać światu, ufać innym ludziom i wychodzić do świata, starając się nie bać i nie oczekiwać za dużo. - Oczekiwanie zawsze jest pułapką. Trzeba odkryć, co się ma w sobie i pamiętać o tym, że w dzieciństwie każdy z nas miał jakieś marzenie, jakiś talent, że coś potrafi, coś lubi. To za nami idzie - przekonywała.
Jak rozpoznać prawdziwe uczucie i rozwinąć miłość do siebie? Wysłuchaj całej audycji "Instrukcja obsługi człowieka - 25 czerwca 2012".

(ed)

Zobacz więcej na temat: Grażyna Dobroń

Czytaj także

Zazdrość - demoniczne uczucie

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 17:00
Dawid Rzepecki (filozof, nauczyciel tantry): Zazdrość jest jednym z najtrudniejszych uczuć, bardzo związanym z poczuciem własnej wartości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Supermanie, obudź się do własnego życia!

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 20:00
Większość z nas lubi zajmować się życiem innych ludzi, wchodzić w cudzy świat. O życiorysach ludzi, którzy przechodzą obok, fantazjował też bohater jednego z opowiadań Etgara Kereta - do czasu aż usłyszał: "Obudź się do własnego życia!".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Musisz pokłonić się swojemu ojcu!

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 15:01
Ile czasu potrzebuje młody mężczyzna, żeby stać się dojrzałą osobą, żeby poprowadzić rodzinę? Odpowiedzi na to pytanie Grażyna Dobroń szukała w rozmowie z Robertem Fryczkowskim, trenerem komunikacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy ludzie kochają "za bardzo"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 14:05
Jest cienka granica, której lepiej nie przekraczać. Gdy zaczynamy nie tylko interesować się życiem innych ludzi, ale także żyć ich życiem, zatracamy się w miłości. Skąd bierze się głód przywiązania do drugiej osoby? Jakie są źródła tego uzależnienia i czy można z niego wyjść?
rozwiń zwiń