Słuchać dziecka i pytać je o zdanie - to podstawa

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2012 14:59
- Mądrzy rodzice powinni pamiętać o swoim dzieciństwie, o tym, co ich nudziło, a co sprawiało frajdę. Trzeba to brać pod uwagę wybierając szkołę oraz dodatkowe zajęcia dla dzieci - radzi Marek Rożalski w Trójce.
Audio
  • "Instrukcja obsługi człowieka" - 3 września 2012
Słuchać dziecka i pytać je o zdanie - to podstawa
Foto: Glow Images/East News

Wybór przedszkola i szkoły dziecka to bardzo trudne chwile i decyzje dla rodziców. Zdaniem Marka Rożalskiego nie powinni ich jednak podejmować sami, a właśnie w porozumieniu z przyszłym uczniem.

- Jeśli w jakiejś szkole dzieci są karane za zadawanie pytań, nadaktywność czy bycie "niegrzecznym", przebywanie w niej można uznać za stratę czasu. Słuchajcie swoich dzieci, one wiedzą znacznie więcej niż wam się wydaje - radzi rodzicom trener rozwoju osobistego.

Zdaniem gościa Grażyny Dobroń duży problem stanowią także próby wymuszenia na dzieciach realizacji niespełnionych marzeń rodziców. - Zadaniem rodziców jest stawać na uszach, by pozwolić dzieciom wzrastać w poczuciu akceptacji błędu, w poczuciu, że życie jest ciekawe, że można eksperymentować i nawet, jak się przewrócą, to rodzice to akceptują - podkreslił.

Czy warto przygotowywać dzieci do konkurencji w różnych dziedzinach życia i czy liczy się tylko nauka dowiesz się słuchając całej rozmowy.

Audycji "Instrukcja obsługi człowieka" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45. Zapraszamy.

Czytaj także

Strach podcina skrzydła

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2012 12:58
- Jesteśmy wytrenowani w tym, żeby się bać i przewidywać, że coś złego nas spotka. Tworzymy czarne scenariusze. Trudniej wyobrazić sobie, że jutro spotka nas naprawdę piękna niespodzianka, ale warto! - mówi w Trójce Marek Rożalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa era relacji międzyludzkich

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 18:00
- Z pragmatycznego punktu widzenia opłaca się ufać, że świat nie polega na tym, że ktoś jest zły albo dobry, tylko że ktoś robi coś, co jest przydatne dla niego - mówi Marek Rożalski, trener komunikacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie między wspomnieniami a marzeniami

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 14:47
Niewiele jest prawdy w twierdzeniu, iż pierwsze pół życia żyjemy marzeniami, a drugie pół - wspomnieniami. - Wszystko zależy od tego, czy wybieramy miłe wspomnienia z przyszłości czy miłe plany z przeszłości - mówi Marek Rożalski, trener umiejętności.
rozwiń zwiń