Nie pytaj "dlaczego?", tylko "po co?"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nie pytaj "dlaczego?", tylko "po co?"
Foto: Glow Images/East News

Dr Tomasz Skalski (filozof): Pytanie "dlaczego?" służy nie tyle znajdowaniu przyczyn, rozwiązywaniu problemów, ale pozostaniu w miejscu. Wikła nas w myśleniu o przeszłości zamiast o rozwiązaniach.

Posłuchaj

"Instrukcja obsługi człowieka" 10.09.2012
+
Dodaj do playlisty
+

Dr Tomasz Skalski, filozof, uważa, że u dziecka pytanie "dlaczego?" zdradza filozoficzną ciekawość świata. - Natomiast w życiu dorosłym po pewnym czasie zaczyna przeszkadzać - twierdzi gość Grażyny Dobroń.

Jego zdaniem jeżeli zadajemy sobie pytania typu: "Dlaczego zarabiam tylko tyle?", "Dlaczego jestem niedoceniany?", powinniśmy przyjrzeć się odpowiedziom, które przychodzą nam do głowy. Filozof przewiduje, że  prawdopodobnie będę ona służyły znalezieniu wytłumaczenia, usprawiedliwienia dla nas. 

Gość Trójki twierdzi, że pytając "dlaczego?" zdejmujemy z siebie odpowiedzialność. - Zamiast pytać "dlaczego?" powinniśmy pytać "po co to się stało?" i "czego to mnie może nauczyć?", "jaka w tym wydarzeniu kryje się szansa?" - radzi.

Audycji "Instrukcja obsługi człowieka" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45. Zapraszamy.

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>

(pg)

Polecane